Antikoncepce - Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce využívá dvou hormonů - estrogenu nejčastěji ve formě ethinylestradiolu (v dnešní době obvykle do 35 μg) a gestagenů ve více formách.

 

Jakým způsobem hormonální antikoncepce účinkuje ?

Účinek je zprostředkován přidaným gestagenem, estrogeny slouží ke stabilizaci cyklu. Hormonální antikoncepce zabrání dozrávání foliklů (váčků obsahujících vajíčka) na vaječnících a tím pádem nedochází k uvolnění vajíčka z vaječníku. Zahuštuje se hlen v děložním čípku a tak se spermie nemohou dostat do dělohy. Mění se děložní sliznice a neposkytuje dobré podmínky pro event. uhnízdění vajíčka.

 

Pro koho je hormonální antikoncepce vhodná ?

Pro všechny ženy, které mají pravidelný pohlavní styk, nemají zdravotní důvody proti a hormonální antikoncepci dobře snáší.

 

Kdo nemůže hormonální antikoncepci užívat ?

Ženy s opravdu vysokým krevním tlakem, stav po trombóze, infarktu, poruchy krevní srážlivosti, cukrovkou s komplikacemi, onemocněním jater, žlučníku a slinivky, kuřačky nad 35 let a další

 

Léčebné využití hormonální antikoncepce

Z léčebných důvodů je využití hormonální antikoncepce vhodné u žen s poruchami menstruačního cyklu, bolestivé menstruaci (dysmenorea) - při pravidelném užívání se menstruace zkrátí, krvácení není tak silné a je méně bolestivé. Dále se využívá u žen s polycystickými vaječníky, s častým výskytem cyst na vaječnících, případně při akné.

 

Dávkování hormonální antikoncepce

Kombinované tablety (v každé tabletě je estrogen i gestagen)

- jednofázové - po dobu 21 dní je v tabletách stále stejné množství estrogenu i gestagenu, následuje 7 dní pauza

- dvoufázové - ve všech tabletách je stejný obsah estrogenu, obsah gestagenu je v prvních 11 dnech nižší než v následujících 10 dnech, následuje 7 dní pauza

- třífázové - v první fázi je nízký obsah estrogenu i gestagenu, v druhé fázi se zvyšuje obsah gestagenu a/nebo estrogenu, ve třetí fázi následuje vysoký obsah gestagenu s menším obsahem estrogenu a následuje 7 dní pauza

Sekvenční schéma

- v první fázi (7 dní) je v tabletách jen estrogen, ve druhé fázi (15dní) estrogen i gestagen a následuje 6-denní pauza

 

Jaké jsou nežádoucí účinky hormonální antikoncepce ?

Nepravidelné krvácení, příbytek na váze, tvorba otoků, bolesti prsou, křeče dolních končetin a problémy s křečovými žilami, bolesti hlavy a migrény, nevolnost, padání vlasů, ztráta libida, změny nálad, deprese.

 

Hormonální antikoncepce, těhotenství a kojení

Vzhledem k nízkému obsahu hormonů v hormonální antikoncepci je možné se snažit o otěhotnění po ukončení užívání již v následujícím cyklu. V některých případech dochází k poruchám menstruačního krvácení - resp. menstruační krvácení/ovulace nepřichází. Pak je možno využít léky k vyvolání ovulace. Při selhání hormonální antikoncepce - pokud žena otěhotněla a současně nadále tabletky nechtěně užívá není zvýšeno riziko potratu, předčasného porodu ani vrozených vývojových vad plodu.

V období kojení je možno užívat hormonální antikoncepci obsahující pouze gestageny.

autor: administrator přečteno: 9118x vloženo: 2009-01-02

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby