Antikoncepce - Nová forma postkoitální antikoncepce ("pilulka poté", pohotovostní antikoncepce)

Kromě klasické postkoitální antikoncepce, kterou je nutno užít do 72 hodin, je již několik měsíců k dispozici na trhu i nová forma s účinkem až do 5 dnů.

 

Jak nová pilulka funguje?
Nová pilulka ovlivňuje progesteronové receptory. Progesteron je jedním z ženských pohlavních hormonů, který se podílí na podpoře vývoje normálního těhotenství. Při užití této pilulky tedy dochází k zástavě vývoje případného embrya resp. nemůže dojít k jeho uhnízdění v děloze.  

Jak se nová "piluka poté" užívá?
Novou pilulku je nutno užít maximálně do 120 hodin (5 dní) po nechráněném pohlavním styku či po selhání jiné antikoncepční metody. Měla by však být  užita co nejdříve. Pilulka může být užita jak nalačno tak s jídlem, pokud by došlo do 3 hodin ke zvracení, pak by bylo nutno podání opakovat.
Není doporučeno podávat pilulku současně s "klasickou" postkoitální antikoncepcí obsahující levonorgestrel. Nová postkoitální antikoncepce (stejně jako i "klasická") určena k pravidelnému užívání a neměla by být užita vícekrát než jednou v jednom menstruačním cyklu. Při užívání hormonální antikoncepce je možno ji užít, je ale nutno se po zbytek cyklu chránit při pohlavním styku ještě jinou antikoncepční metodou. Při užití při kojení je doporučeno nekojit minimálně 36 hodin.

Jaké jsou nežádoucí účinky nové pilulky?
Často se vyskytuje posun menses, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy.

Které léky mohou ovlivňovat účinnost nové pilulky?
Není vhodné užívat současně léky snižující pH v žaludku (léky užívané při žaludečních vředech či zánětu žaludku), některé léky užívané při epilepsii a antibiotika - může dojít ke snížení účinku.

Kdy přijdou další měsíčky?
Měsíčky se u většiny žen dostaví běžně v termínu, případně dříve. Pokud se menses nedostaví do týdne od očekávaného termínu, je vhodné provést těhotenský test.

Kdy není možné pilulku užít?
Při těhotenství. U osob mladších 18 let a u osob s těžkým jaterním či ledvinným onemocněním nebyla pilulka dosud studována. Není také doporučeno podávat pilulku současně s "klasickou" postkoitální antikoncepcí obsahující levonorgestrel. Pilulka obsahuje laktózu, tudíž není vhodná u osob s intolerancí laktózy. Pilulku také není možno užít při přecitlivělosti na kteroukoliv z látek, které se v ní vyskytují.

Je nová postkoitální antikoncepce spolehlivá?
Ve srovnání s "klasickou" formou postkoitální antikoncepce, která má procento selhání zhruba 2,6 %, má nová pilulka procento selhání jen 1,8 %. Účinnost je zaručena po celou dobu 5 dní, zatímco u "staré" formy se účinnost s postupem doby snižuje.

Co se stane, pokud dojde k těhotenství i přes užití nové pilulky?
Při selhání účinku nové pilulky existuje zvýšené riziko mimoděložního těhotenství. Ohledně jiných vlivů na těhotenství zatím nejsou dostupná data.

Jak se nová forma postkoitální antikoncepce jmenuje a kolik stojí?
Nová pilulka se jmenuje Ellaone a stojí okolo 800 Kč. Je dostupná pouze na lékařský předpis.


autor: administrator přečteno: 6823x vloženo: 2010-05-26

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby