Přejete si otěhotnět - Časování pohlavního styku

Pokud se snažíte otěhotnět, je vhodné časovat vše tak, abyste byla úspěšná. Pak si jistě kladete otázku, kdy právě u Vás dochází k ovulaci, kdy máte použít ovulační a nebo těhotenský test.


 

Mnoho párů, které plánují těhotenství, časuje pohlavní styk přímo na dny nacházející se uprostřed cyklu, aby tak došlo ke zvýšení pravděpodobnosti otěhotnění. Zmíněný přístup zní sice logicky, ale bylo zjištěno, že příliš častý pohlavní styk v tomto období nijak nezvyšuje šanci na otěhotnění už z těch důvodů, že s četností pohlavních styků po sobě se snižuje kvalita spermatu. Ideální je cca 2-3 denní abstinence. Navíc se přesné časování pohlavního styku často stává "honbou za těhotenstvím", což může být po nějaké době také poměrně psychicky náročné.

 

Jednou z metod, jak předpovědět ovulaci je i měření bazální teploty (zhruba 40 % spolehlivost). Toto měření bohužel není schopno předpovědět den, kdy k ovulaci dojde v aktuálním cyklu, ale lze zjistit, ve kterém období k ovulaci dochází obvykle. Spermie mohou v těle ženy přežívat několik dní (údajně až 5), zatímco vajíčko je schopno oplodnění jen 24 hodin. Plodné období nastává cca 5 dní před ovulací, posledním plodným dnem je den, kdy k ovulaci dochází. Jako nejplodnější den se označuje den 2 dny před ovulací. Pohlavní styk po proběhlé ovulaci již nemá "oplozující" účinky.

 

Měření bazální teploty by mělo probíhat od prvního dne menstruačního cyklu měřením teploty ráno vždy ve stejnou dobu hned po probuzení, předtím než žena vstala. Teplotu lze měřit v pochvě, ústech či konečníku (místa v průběhu jednoho cyklu nestřídat). Bazální teplota postupně roste, před ovulací obvykle ještě dochází k mírnému poklesu (počátek plodného období) a po ovulaci dochází vlivem změn hormonálních hladin k jejímu vzestupu cca o 0,5 stupně.

Je možno také využít ovulačních testů - jejich spolehlivost je cca o 20 % vyšší než spolehlivost měření bazálních teplot. Dále o ovulačních testech viz speciální článek.

 

 

autor: administrator přečteno: 20963x vloženo: 2009-06-27

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby