Přejete si otěhotnět - Jak zvýšit šance na otěhotnění?

Plánujete otěhotnění? Aby se Vám to povedlo co nejdříve je vhodné, abyste se s partnerem soustředili  na několik následujících bodů  co se týče výživy a zdravého životního stylu.

 

Tělesná hmotnost - Vy
Nadváha či naopak podváha snižuje dle expertů šance na otěhotnění. Váha před otěhotněním je často přehlíženým faktorem plodnosti. Ze studií, které se tomuto tématu věnovaly vyplynulo, že ženám s BMI mezi 25 - 39 trvalo až 2x déle otěhotnět, než ženám s normální váhou a ženám s BMI pod 19 dokonce 4x.

Zdravé spermie - on
Výzkumem faktorů, které ovlivňují kvalitu spermií, se vědci zabývají již dlouhou dobu. Za viníky špatné kvality spermií je obecně považováno příliš těsné spodní prádlo, laptopy, vyhřívaná sedadla v autě nebo mobilní telefony v kapse u kalhot. Jasné důkazy však stále chybí a tudíž vliv těchto faktorů nebyl zatím jednoznačně prokázán.

Výživa - Vy
Přílišné holdování alkoholu a kávě snižuje šance na otěhotnění. V případě kávy je to více než 5 šálků denně, což odpovídá zhruba 500 mg kofeinu. Stejně tak není vhodný černý čaj. Za "bezpečné" se považuje množství 200 - 250 mg kofeinu denně.
Co se týče alkoholu, je jeho vliv na plodnost při pravidelném denním příjmu daleko silnější - ženy, které pily dva drinky alkoholu denně měly sníženou plodnost až o 60 %! Příležitostné pití alkoholu však dle zatím provedených výzkumů nemá. Jiná situace je ovšem při otěhotnění - zde je nutná naprostá abstinence, alkohol zvyšuje riziko vrozených vývojových vad.

Kouření - Vy i on
Kouření snižuje plodnost ženy i muže. U ženy se snižuje schopnost dělohy přijmout vajíčko, u mužů se snižuje kvalita spermií. Vhodné je přestat s kouřením ještě před otěhotněním - kouření zvyšuje riziko potratu a dalších komplikací v těhotenství.

Časování pohlavního styku - Vy i on
Nejvyšší šance na otěhotnění jsou při pohlavním styku ve 3 dnech předcházejících ovulaci. Ovulaci lze zjistit vedením menstruačního kalendáře a měřením bazální teploty či ovulačních testů.

Frekvence pohlavního styku - Vy i on
Pokud budete při pohlavním styku používat lubrikační gely, myslete na to, že některé mohou obsahovat látky zaměřené proti spermiím. Některé lubrikanty (s vodním základem) mohou snižovat pohyblivost spermií o 60-100 %.

Pozor na vlivy prostředí - Vy i on
Negativní vlivy na plodnost mohou mít především pesticidy.


 

autor: administrator přečteno: 68552x vloženo: 2009-10-18

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby