Přejete si otěhotnět - 10 možností jak zvýšit Vaše šance na otěhotnění

V dnešní době možností hormonální antikoncepce je většina těhotenství chtěných resp. plánovaných. Jsou ale ženy, které se rozhodnou otěhotnět na těhotenství dostatečně připraveny? V našem článku uvádíme 10 tipů jak se na těhotenství připravit a jak vše nejlépe plánovat.

 

1. Nečekejte příliš dlouho

 

Dlouhá studia, profesionální kariéra, často nestabilní partnerské svazky - to vše vede k tomu, že ženy dnes často pousouvají plánování těhotenství do vyššího věku. Dle dnešních poznatků není výjimkou prvorodička v 30 letech, v některých zemích EU se jedná dokonce o věk okolo 32 let. Dlouhé čekání na "ideální moment" pro založení rodiny může vést k tomu, že se žena dětí nedočká nikdy. Z čistě biologického hlediska činí pravděpodobnost otěhotnění po 35. roce věku v jednom cyklu cca jen 12%, po 40.roce věku dokonce jen 6%. Jak je tomu u mužů? O to vedou odborníci spory - někteří tvrdí, že jsou muži plodní až do relativně vysokého věku, jiní tvrdí, že se s věkem přece jen snižuje kvalita i pohyblivost spermií.

2. Celkový zdravotní stav

Při plánování těhotenství není od věci navštívit praktického lékaře pro kontrolu krevního tlaku a kontrolu a případně doplnění chybějících či vhodných očkování. Doporučuje se užívat kyselinu listovou v množství alespoň 400 ug denně po dobu alespoň 3 měsíců před vlastním otěhotněním.

3. Opatrně s léky

Řada léků vykazuje prostupnost placentou, čili je vhodné si minimálně pročíst příbalový leták před jejich užitím. V případě dlouhodobého užívání léků při vysokém krevním tlaku, epilepsii, depresi atd. je vhodné se s dostatečným předstihem poradit s ošetřujícím lékařem o jejich vhodnosti v těhotensví. Pokud nutno, lze často přejít na lék s podobnými účinky, který v těhotenství nevadí, či snížit dávku léku. Rozhodně se nedoporučuje léky vysadit či upravovat dávky samovolně.

3. Detoxikace

Pokud plánujete těhotenství je určitě vhodné přestat kouřit. Negativní účinky kouření na zdraví jsou všeobecně známy. Kromě jiného působí toxicky na vaječníky. Dle novějších poznatků má kouření těhotné ženy v případě plodu ženského pohlaví dopad i na vývoj vaječníků již v děloze a může vést k problémům s otěhotněním v dalším životě. U mužů snižuje kouření kvalitu spermiogramu. Vše platí i pro pasivní kouření.

4. Výživa

Co se týče výživy je samozřejmě vhodná pestrost stravy. V případě potravinových doplňků je vhodné dávat pozor například na obsah umělého sladidla aspartamu, dle relativně nové dánské studie zvyšuje aspartam riziko potratu. Nově známé sladidlo

stevia by vadit nemělo. Není vhodná nadváha ani podváha- obojí může vést k

nepravidelné ovulaci či jejímu vynechání.

5. Vlivy zevního prostředí

Znám je negativní vliv ftalátů (změkčují plasty), bisfenolu A (plasty a fólie), parabenů (kosmetika) a řady dalších chemických produktů, které často dohromady vytváří jakýsi druh "kokteilu". Zcela se vyhnout všem těmto vlivům samozřejmě v dnešní době nelze.

Můžete však například nakupovat potraviny ve skle místo platikových obalů, produkty bio, které obsahují méně pesticidů atd.

6. Skončit užívání antikoncepce ve vhodný okamžik

Snažit se o otěhotnění lze prakticky ihned po vysazení. U některých žen však může dojít zvláště v prvních pár měsících k nepravidelnostem cyklu. Užívání antikoncepce může také maskovat hormonální problémy a nepravidelosti cyklu, pokud se tedy cyklus do pár měsíců nespraví, pak je vhodná návštěva Vašeho gynekologa.

7. Zjištění období ovulace

Obecně je známo, že je žena plodná zhruba 14 den cyklu resp. existuje období plodných dní zhruba mezi 11.-16.dnem cyklu v případě pravidelných cyklů. V medicíně ale nic není 100%. Pokud chce žena zjistit její plodné dny je vhodné například měření bazální teploty či užití komerčně prodávaných ovulačních testů.

8. Vyzbrojit se trpělivostí

Ne jedna ženam která se rozhodla otěhotnět tajně doufá v úspěch již v prvním cyklu. Realita je často ale jiná. Normální je otěhotnět do roka při pravidelném pohlavním styku. Pokud se i po roce nepoštěstilo, je vhodné navštívit centrum pro léčbu neplodnosti. Po 35.roce věku (někteří specialisté doporučují i o něco dříve) se doporučuje nečekat déle než 6 měsíců.

 

 

autor: administrator přečteno: 4971x vloženo: 2014-05-03

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby