Vrozené vývojové vady a dědičná onemocnění - Hydrocefalus

Při onemocnění zvaném hydrocefalus dochází ke zmožení mozkomíšního moku a/nebo vzniku překážky při jeho cirkulaci. Zmnožený mozkomíšní mok pak utlačuje mozek a míchu, případně roztlačuje lebeční kosti, což vede k zmenšení objemu mozku a zvětšení objemu hlavy. Po narození se někdy dítě může jevit normálně, ale během několika týdnů je dítě zvýšeně dráždivé a dochází ke zvýšení napětí svalů.

 

Jaké jsou další příznaky hydrocefalu ?

Porucha zraku, porucha růstu, hluchota, slepota, ochrnutí všech čtyřech končetin, nízké IQ.

 

Proč hydrocefalus vzniká ?

Je možné, že hydrocefalus vzniká jako horší forma tzv. porencefalie - tj. velice vzácné vývojové vady mozku, kde jsou v mozku přítomny cysty, zmnožením cyst a zvětšením jejich objemu pak dochází k utlačení mozkové tkáně. Další možností je porucha cévního zásobení mozku v době jeho vývoje. Hydrocefalus také může vznikat v důsledku nedostatku kyslíku u plodu, následkem infekcí (cytomegalovirus, toxoplasmóza, herpesvirová infekce). Často se vyskytuje ve spojení s dalšími vrozenými vývojovými vadami jako jsou například vrozené vývojové vady srdce nebo ledvin a trizomie 18.

 

Jak se stanoví diagnóza hydrocefalu ?

Diagnóza může být stanovena již před porodem pomocí ultrazvukového vyšetření, případně po porodu provedením tzv. magnetické rezonance. Tato vyšetření pak doplňuje vyšetření neurologické.

 

Jaká je prognóza dětí s hydrocefalem ?

Prognóza je bohužel špatná, většina dětí nepřežije první rok života.

 

Jak se hydrocefalus řeší ?

Po porodu je možno provést speciální operaci, kdy je zaveden tzv. shunt - tj. spojka mezi mozkem a například břichem, tímto je mozkomíšní mok odváděn do dutiny břišní a snižuje se tak tlak na mozkovou tkáň.

 

Jak často se hydrocefalus vyskytuje ?

Zhruba v 1-2 případech na 10 tisíc narozených dětí.

 

autor: administrator přečteno: 7648x vloženo: 2009-07-02

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby