Vrozené vývojové vady a dědičná onemocnění - Dysplasie kyčle

Dysplasie kyčle znamená vrozené nedostatečné vyvinutí kyčelního klubu, resp. kloubních ploch. Následkem je chybná poloha hlavy stehenní kosti v kloubu. V nejvyšším stupněm dysplasie kyčelního kloubu je tzv. luxace kyčelního kloubu, tj. stav, kdy hlavice stehenní kosti "vyskočí" z kloubní jamky.
Dysplasie kyčelního kloubu se vyskytuje u děvčat podstatně častěji než u chlapců. Jedná se o nejčastější vrozenou vývojovou vadu (až 4% novorozenců).


 

Projevy dysplasie kyčelního kloubu
Dysplasie kyčelního kloubu nemusí zpočátku způsobovat žádné potíže. Pokud ale není včas odhalena může dojít v oblasti kyčelního kloubu k nevratným změnám a poškození, což se často projeví artrózou kyčelního kloubu v dospělosti či stáří. Dalším problémem je luxace kyčelního kloubu, kdy hlavice kosti stehenní "vyskočí" z jamky kyčelní kosti, novorozenec pak není schopen zcela natáhnout obě dolní končetiny. Dolní končetina na postižené straně se zdá kratší. V některých případech dokonce již nelze vrátit hlavici stehenní kosti do původní polohy, případně dojde k nevratnému poškození jamky kyčelní kosti. Dysplasie kyčelního kloubu u starších dětí  se může projevit "kachní" chůzí, v takovémto případě je vhodné co nejdříve vyhledat dětského lékaře či přímo ortopeda.

Diagnóza dysplasie kyčelního kloubu
Diagnóza dysplasie kyčelního kloubu je obvykle stanovena již při druhé prohlídce novorozence mezi 3. - 10. dnem života. Při druhé či třetí (4. - 6. týden života) kontrolní prohlídce je obvykle proveden ultrazvuk kyčelních kloubů. Rentgenové vyšetření není nutné.

Terapie dysplasie kyčelního kloubu
Terapie dysplasie kyčelního kloubu závisí na jejím stupni a závažnosti případných změn. Při lehké dysplasii stačí široké balení plen, protože se jedná pouze o opožděný vývoj, ve věku šesti týdnů by však jamka kyčelní kosti měla být vyvinuta již plně. Při těžké dysplasii jsou dítěti vyhotoveny buď speciální kalhoty či dlaha. Délka terapie závisí na stupni dysplasie a trvá do doby dostatečného vyvinutí jamky kyčelního kloubu. Stav je v odstupech kontrolován ultrazvukem. Výjimečně je ve věku 12 měsíců dítěte proveden pro kontrolu i rentgen kyčlí. Operace je nutná pouze v případě velice závažné dysplasie, nebo v případech, kdy je vada zjištěna až příliš pozdě (po 3. roku věku). V návaznosti na terapii je nutná také fyzioterapie.

Prognóza dysplasie kyčlí
Čím dříve je vada odhalena, tím lépe. Horší prognózu mají případy objevené příliš pozdě. Nedostatečná léčba může vést k artróze kyčelního kloubu ve vyšším věku a nutnosti jeho náhrady umělým kloubem.

autor: administrator přečteno: 4464x vloženo: 2011-09-18

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby