Gynekologie - Zánět vaječníků a vejcovodů (adnexitis)

Adnexitis je jednostranný či oboustranný zánět vaječníků a vejcovodů, často společně se zánětem dělohy (endometritis). Adnexitis vzniká často v návaznosti na zánět pochvy, kdy se bakterie dostávají vzhůru do dělohy a následně pak do vejcovodů, na vaječníky a může dojít k rozšíření v celé pánvi. Zánět může probíhat rychle (akutně), ale také chronicky (dlouhodobě). Akutní zánět se projevuje silnými bolestmi v podbřišku, horečkou a celkovým oslabením organismu, chronický zánět je naopak spíše charakterizován pocity tlaku v podbřišku případně tahavými bolestmi. Pokud není akutní zánět dostatečně přeléčen, může přejít do chronického stádia s dalšími komplikacemi.

 

Jak často se adnexitis vyskytuje?
Nejčastěji postihuje zánět vejcovodů a vaječníků mladé ženy ve věku zhruba 20 - 35 let. U děvčat před pubertou a u žen po menopauze je zánět vejcovodů a vaječníků velice vzácným nálezem.

Jak a proč adnexitis vzniká?
Původcem zánětu vaječníků a vejcovodů jsou nejčastěji bakterie, méně často pak viry. Často se jedná o kapavku (gonorrhea), chlamydiový zánět (až ve 40 %), dále pak o streptokoky, stafylokoky, enterokoky, mykoplasmata, ureaplasmata a vzácně o tuberkulózu. Nejčastější cestou zánětu je cesta vzestupná, a to přes pochvu a dělohu k vaječníkům a vejcovodům. Přestup bakterií zvýhodňuje menstruace, porod či potrat, výkony na děloze (např. interupce). Infekce vaječníků a vejcovodů může nastat i "sestupnou cestou" například přestupem z ostatních orgánů (zánět slepého střeva) či krevní cestou (tuberkulóza).

Jak se adnexitis projevuje?
Akutní zánět vejcovodů a vaječníků se projevuje relativně náhle vzniklými bolestmi v podbřišku a zhoršením celkového, vše je provázeno zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou, pocity na zvracení či zvracením, někdy také průjmem či naopak zácpou, bolestmi při močení a nepravidelným krvácením společně s hnisavým výtokem z pochvy. Při gynekologickém vyšetření je děloha zvětšena a bolestivá, stejně tak je bolestivá oblast vaječníků a vejcovodů vedle dělohy.  Při chronickém zánětu se často vyskytují bolesti v kříži, pocit tlaku v podbřišku, plynatost, nepravidelné menstruační krvácení, zácpa a neplodnost. Chronický zánět může trvat měsíce až roky.

Jak se adnexitis zjistí?
Podezření na zánět vejcovodů a vaječníků často padá již při rozhovoru s lékařem na základě typických obtíží, dále pak k diagnoze vede typický obraz při gynekologickém vyšetření a stěr z pochvy a případně i močové trubice. Ultrazvukem se může prokázat nebo padnout podezření na nahromadění hnisu v oblasti vejcovodu a vaječníku. Při přetrvávajících potížích je vhodné objasnění operací - laparoskopií.

Jak se adnexitis léčí?
Nejdříve konzervativně - širokospektrými antibiotiky a léky tlumícími zánět v těle. Antibiotika jsou podávána v závislosti na nálezu bud´ do žíly nebo v tabletové formě. Důležitý je klid na lůžku. Pokud konzervativní terapie nepřináší očekávané výsledky, či existuje podezření na rozsáhlý zánět nebo souvislost se zánětem slepého střeva, je nutná terapie operační. Při operaci se v případě zánětu slepé střevo odstraní, při nahromadění hnisu ve vejcovodech lze vejcovod otevřít a "propláchnout" pomocí desinfekce. V chronickém stadiu se odstraňují srůsty. Řadu těchto výkonů lze provést pomocí laparoskopie (malé vpichy v břiše a operace "přes obrazovku") ve výjimečných případech pomocí operace řezem.

Jak lze adnexitis předcházet?
Chráněným pohlavním stykem a dostatečnou osobní hygienou.

autor: administrator přečteno: 18393x vloženo: 2011-01-08

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby