Gynekologie - Agnus castus - alternativní léčba při premenstruačním syndromu a neplodnosti

Agnus castus (drnek obecný, mnišský pepř) je keř či strom vyskytující se především v oblasti jižní Evropy, Asie a severní Afriky. Jeho červené plody připomínají vůní a chutí pepř a byly ze těchto důvodů v minulosti užívány v klášterech při vaření jako náhrada pravého pepře.

 

Agnus castus dorůstá výšky až 5 metrů, květy mají bílou, růžovou, světle fialovou nebo modrou barvu. Plody obsahují éterické oleje a další látky jako jsou flavonoidy zvané acubin a agnusid. Plody jsou využívány již řadu let při problémech při a před menstruací (premenstruační syndrom), bolestech prsou a nedostatečné tvorbě mléka po porodu. U mužů pak v rámci podpůrné léčby při impotenci.

Účinky agnus castus
Hormon prolaktin podporuje růst tkáně prsu a tvorbu mléka. Za normálních okolností se prolaktin tvoří především v době kojení, jeho tvorba může být ale vyvolána také hladem, stresem nebo užíváním určitých léků. Plody agnus castus přispívají k vyrovnání hladin prolaktinu v těle tj. omezují nadměrnou tvorbu či podporují tvorbu v případě, kdy je prolaktinu nedostatek. Tímto účinkem se také reguluje tvorba dalších hormonů, které se jinak podílejí i například na tvorbě a zrání vajíček ve vaječnících a dále pak uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulaci). Tímto se vyrovnávají hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu což může pomoci také při neplodnosti.

Kdy se agnus castus využívá?
Agnus castus se využívá při příliš častém (polymenorrhoe) menstruačním krvácení stejně tak jako při chybění menstruace (amenorrhoe) nebo menstruaci dostavující se v dlouhých intervalech  (oligomenorrhoe). Agnust castus pomáhá také při premenstruačním syndromu, a to zejména při problémech s bolestmi a napětím v prsou před menses.

Jak se agnus castus užívá?
Pro úplné rozvinutí účinku je nutné užívání minimálně po dobu třech měsíců. Agnus castus se užívá v podobě extraktu v množství zhruba 30 - 40 mg. Při premenstruačním syndromu až 240 mg denně. Jedním z častých nežádoucích účinků je svědění či vyrážka, v tomto případě je nutné agnus castus vysadit. Užívání není vhodné v době těhotenství.

autor: administrator přečteno: 3730x vloženo: 2011-07-10

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby