Gynekologie - HPV - Human Papilloma Virus

Infekce HPV patří mezi sexuálně přenosná onemocnění, obvykle probíhá bez příznaků. V oblasti genitálu a konečníku se ale mohou vyskytnout tzv. genitální bradavice. Je známo více než 100 různých typů HPV, z nichž k infekci v oblasti genitálu přispívá zhruba 40. Některé z nich se dle všech předpokladů mohou podílet na vzniku rakoviny děložního čípku a zevního genitálu. Mechanismus působení HPVv rámci vzniku rakovinných buněk zatím však není znám.

Dle odhadů se během života HPV nakazí 80-90 % sexuálně aktivních žen. Onemocnění je nejčastější mezi 15. - 24. rokem věku, během dvou let ale u naprosté většiny žen dojde k samovolnému vymizení infekce. Muži se HPV mohou nakazit také, zde však probíhá onemocnění často zcela bez příznaků, či zcela nenápadně. Partneři se mohou HPV vzájemně nakazit.

Podle toho, o jaký typ HPV se jedná, se HPV infekce projevuje různými příznaky. Většina infekcí však nemá příznaky žádné, či zcela diskrétní. Za genitální bradavice jsou v naprosté většině případů odpovědné typ 6 a 11. Typy 16,18,31 a 33 pak patří k tzv. vysoce rizikovým typům (high risk), které přispívají k vývoji rakoviny děložního čípku. Kromě rakoviny děložního čípku se tyto typy mohou podílet i na vzniku rakoviny konečníku, pochvy, zevního genitálu, penisu či hlavy a krku.

Diagnóza se stanoví na základě změn na kůži či sliznici, v případě ženy v oblasti děložního čípku, pochvy či zevního genitálu. Změny sliznic provázející HPV infekci jsou viditelnější po potřením daného místa kyselinou octovou a  při pozorování speciálním mikroskopem (kolposkopem). Přesný průkaz HPV infekce je možný pomocí vyšetření HPV DNA.

Léčba je možná vícero způsoby. Jednou z možností je použití speciálního krému či masti, které růst viru zpomalují či mu zabraňují. Dalšími možnostmi je odstranění postižené tkáně laserem či pomocí skalpelu v rámci celkové narkózy. Vzhledem k tomu, že se může HPV infekce objevit znovu, jsou nutné pravidelné kontroly i po zákroku.

Infekci lze částečně (bohužel ale ne úplně) přecházet použitím kondomů, zvláště při časté změně partnera. Jsou však známy i případy, kdy byly nakaženy mladé dívky, které ještě pohlavní styk neměly, proto se předpokládá i přenos jinými způsoby, vše je ještě ve stádiu zkoumání. Přecházet lze také nyní na trhu dostupným očkováním proti HPV 6,11, 16 a 18. Doporučeno je očkování všech děvčat ve věku 12 - 17 let, která ještě neměla pohlavní styk. Je vhodné, aby žena v době prvního pohlavního styku již obdržela všechny potřebné dávky očkování. Jak dlouho očkování účinkuje není bohužel dosud známo.
V rámci prevence jsou také nutné pravidelné návštěvy gynekologa (a to i po očkování).

autor: administrator přečteno: 3282x vloženo: 2011-08-27

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby