Léky a potravinové doplňky v těhotenství - Meduňka lékařská (melissa officinalis) v gynekologii a během těhotenství

Meduňka lékařská byla užívána již ve starém Řecku a přisuzována bohyni Dianě. Dále byla využívána i ve středověku pro své uklidňující a protizánětlivé účinky, v těhotenství pak často při těhotenských nevolnostech.

 

Meduňka lékařská
Meduňka lékařská je rostlinou příbuznou mátě peprné, se kterou má i částečně podobný vzhled. Využívají se její listy a esenciální oleje. Obsah  oleje se liší v závislosti na tom, kde je rostlina pěstována - poměrně vysoký obsah lze nalézt například ve Španělsku.

Jaké má meduňka lékařská účinky?
Meduňka lékařská má uklidňující účinky na nervový systém, proto se využívá v léčbě nespavosti, při špatné náladě a jako přidružená léčba při lehkých depresích - v této souvislosti je známé i její využití v léčbě premenstruačního syndromu, při poporodním blues a při depresích v menopauze. Dále se využívá při nevolnostech, zvracení, nechutenství a problémech se zažívacím systémem spojených se stresem. pomáhá také při bolestech hlavy a migrénách. Protizánětlivé a uklidňující účinky jsou důležité v léčbě alergií, dráždivého kašle.
Pro své protivirové účinky může být také využívána při léčbě onemocnění herpesviry, kde vykazuje vysokou aktivitu.

Jaké jsou nežádoucí účinky meduňky lékařské?
Meduňka lékařská obvykle nemá žádné nežádoucí účinky, s výjimkou těhotenství může být užívána prakticky neomezenou dobu. Opatrnosti je třeba pouze u osob se zvýšeným nitroočním tlakem (glaukom) a také při užívání různých léků s uklidňujícím účinkem například v léčbě depresí a epilepsie - meduňka lékařská může zvyšovat jejich účinek.

Jak se meduňka lékařská užívá?
Nejčastěji vnitřně v podobě čaje - zalití zhruba dvou stolních lžic sušené meduňky lékařské horkou vodou. Lokálně pak v podobě esenciálních olejů. V případě problémů s trávicím traktem ji lze kombinovat s mátou peprnou.

Při kterých problémech lze využít meduňku lékařkou v těhotenství?
Meduňku lékařskou lze využít při těhotenských nevolnostech, bolestech hlavy, nespavosti, špatné náladě či při poporodním blues.

Co je dobré dále vědět?
Někteří lékaři meduňku lékařskou v těhotenství nedoporučují vzhledem k možnému účinku na zvýšení dráždivosti dělohy a také údajnému vlivu na snížení funkce štítné žlázy, což není v těhotenství žádoucí. Vzhledem k tomu, že účinky meduňky nebyly v těhotenství přesně studovány, měla by se užívat spíše jen nárazově.

autor: administrator přečteno: 24238x vloženo: 2010-03-22

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby