Léky a potravinové doplňky v těhotenství - Šalvěj lékařská a těhotenství

Šalvěj lékařská je užívána již od dob starého Říma jak pro své léčebné účinky, tak pro své aroma při vaření. Číňané věří, že udržuje mladost. Pro své léčivé účinky může být používána u porodu, v menopauze ale také při menstruačních potížích. Nejlépe se jí daří ve Středozemí.

 

Jaké má šalvěj lékařská účinky?
Šalvěj lékařská má účinky proti plísním a bakteriím, desinfekční, odvodňující a proti bolesti, stresu a křečím Z posledních výzkumů také vyplývá, že má šalvěj účinky na zlepšení celkové funkce mozku, paměti a schopnosti koncentrace.

Kdy se šalvěj lékařská používá?
Šalvěj lékařskou lze využít při nepravidelném menstruačním cyklu, při problémech s otěhotněním, na zmírnění potíží v menopauze (proti návalům horka), lokálně k výplachům úst při zánětu mandlí.

Jak se šalvěj lékařská používá?
Je možno ji užívat jako čaj (1čajová lžička usušené šalvěje na šálek), esenciální oleje či pro okořenění jídel. V podobě esenciálních olejů je její užití vždy vhodné konzultovat s aromaterapeutem.
 
Kdy není vhodné šalvěj lékařskou užívat?
Šalvěj lékařská není vhodná v těhotenství a u osob trpících epilepsií nebo onemocněním jater.

Jak je to s využitím šalvěje lékařské v průběhu těhotenství?
Šalvěj lékařskou není vhodné užívat v průběhu těhotenství pro její účinek na stimulaci dělohy a děložních stahů - tento účinek lze ale naopak využít pro podporu děložních stahů při porodu.  Šalvěj také není vhodná při kojení, protože může působit proti tvorbě mateřského mléka.

autor: administrator přečteno: 20344x vloženo: 2010-03-26

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby