Léky a potravinové doplňky v těhotenství - Ibuprofen v těhotenství a při kojení

Ibuprofen je lékem užívaným při horečce, pro léčbu bolesti střední a vyšší intenzity a při zánětech. Jeho účinek spočívá v tlumení tvorby látek zvaných prostaglandiny, které se při zánětu za normálních okolností tvoří. Často je užíván ke zmírnění menstruačních křečí. Patří do tzv. skupiny nesteroidních antirevmatik. 

V případě menstruačních křečí nebo při horečce či bolestech se užívá zhruba 200 - 400 mg tableta každých 4 až 6 hodin. Při jeho užívání je třeba dbát na možný efekt v součinnost s dalšími léky - ibuprofen zvyšuje účinnost léků snižujících krevní tlak a léků na "ředění" krve. Dále by při jeho užívání měli dávat pozor lidé s podrážděným žaludkem (například žaludeční vředy či zánět)

V průběhu těhotenství byl ibuprofen opakovaně studován zejména z hlediska jeho vztahu k vývoji vrozených vývojových vad. Vývoj vrozených vývojových vad se nepotvrdil - procento vývojových vad bylo zhruba stejné jako v běžné populaci.
Ibuprofen je dokonce v některých zemích dosud užíván v léčbě hrozícího předčasného porodu pro tlumení děložních stahů (dříve tomu tak bylo i u nás, dnes je ale tento postup již považován za zastaralý). V těchto případech byl opakovaně pozorován úbytek množství plodové vody, což se ale po vysazení léku postupně opět upravilo.

Ibuprofen není vhodné užívat v posledním trimestru těhotenství z důvodu předčasného uzávěru  jednoho z oddílů srdce, který se za normálních okolností uzavírá až po porodu, což může vést ke vzniku přetlaku v plících a následným problémům s poporodní adaptací. Kromě toho působí ibuprofen také proti děložní činnosti, tudíž může oddálit porod.

Ibuprofen se také nedoporučuje užívat ženám, které se otěhotnět snaží - bylo zjištěno, že může blokovat uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze a kromě toho byl také spojován s vyšším výskytem potratů v rané fázi těhotenství.

V případě kojení je možno užívat ibuprofen v doporučeném denním dávkování stejně jako i mimo těhotenství. Ibuprofen sice do mateřského mléka prostupuje, ale v naprosto minimálním množství.

V těhotenství tedy ibuprofen jako takový pro léčbu bolesti a ke snížení horečky doporučit nelze - vhodnější je užívat Paralen (paracetamol).autor: administrator přečteno: 17563x vloženo: 2010-04-24

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby