Léky a potravinové doplňky v těhotenství - Metformin, těhotenství a kojení

Metformin je lékem využívaným v léčbě cukrovky druhého typu. Jeho účinek spočívá ve snížení tvorby cukru v játrech, snížení vstřebávání cukru ze stravy v zažívacím traktu a zvýšení vychytávání cukru z krve do tkání a zvýšení jeho spotřeby. Rozšířené je využití metforminu v léčbě syndromu polycystických vaječníků a taktéž v léčbě neplodnosti v rámci umělého oplodnění.

Metformin prochází na rozdíl od inzulínu placentou. Studie provedené ke zkoumání metforminu v těhotenství více méně neprokázaly zvýšené riziko výskytu vrozených vývojových vad. Jen v několika málo případech vzniklo podezření na častější výskyt problémů s uzávěrem nervové trubice. Řada studií pak byla provedena především pro zkoumání vlivu na dítě po porodu - především zde existovala obava z přetrvávajícího účinku metforminu na snížení krevního cukru a následné problémy s udržením hladin krevního cukru novorozencem. Ve většině případů tento negativní vliv na novorozence po porodu nebyl potvrzen.

Zatím existuje stále doporučení metformin v těhotenství pro léčbu cukrovky nepoužívat především z obavy negativního vlivu na plod s ohledem na prostupnost placentou. Kromě toho lze terapii inzulínem lépe řídit s ohledem na aktuální hladiny krevního cukru těhotné ženy. což v případě metforminu není možné.

Ohledně metforminu v průběhu kojení resp. jeho vlivu na novorozence dosud nejsou k dispozici  dostatečné informace, proto není při kojení metformin doporučen. Jasné je, že se metformin vylučuje do mateřského mléka ve stejné koncentraci jako se vyskytuje u ženy v krvi.

Metformin je jak uvedeno výše poměrně často využíván v rámci umělého oplodnění zejména pro léčbu
tzv. syndromu polycystických vaječníků. Jeho efekt tkví údajně v tom, že se celkově zvyšuje šance na úspěšné oplodnění, snižuje se riziko potratu, zvyšuje počet vajíček získaných pomocí IVF. Pozitivní změny byly zaznamenány řádově v měsících od započetí léčby, do 6 měsíců má většina (až 90%) žen pravidelný menstruační cyklus. V případě léčby IVF doporučují někteří autoři pokračovat v užívání metforminu i v průběhu těhotenství pro snížení rizika potratu.

autor: administrator přečteno: 3429x vloženo: 2010-04-26

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby