Léky a potravinové doplňky v těhotenství - Betakaroten a těhotenství

Betakaroten je tzv. prekurzorem (základní látkou) pro tvorbu vitamínu A v těle. Vitamín A je pak v těle důležitý pro správnou funkci očí a kůže, v případě těhotné ženy je důležitý pro tvorbu buněk vyvíjejícího se plodu.

 

Kde se betakaroten vyskytuje?
Mezi potraviny bohaté na betakaroten patří pravděpodobně nejvíce známá mrkev, dále pak meruňky, dýně, mango. Vyskytuje se ale také i v zelenině - v zeleném salátu, brokolici a špenátu. Tělo nejlépe zpracovává betakaroten v případě vařených potravin - zvyšuje se tak jeho dostupnost pro tkáně.

Jaké jsou pozitivní účinky betakarotenu?
Udávají se pozitivní účinky v prevenci rakoviny, srdečních chorob, astmatu, deprese, neplodnosti, Parkinsonovy choroby, předrakovinných změn na čípku.

Jaká denní dávka betakarotenu je v těhotenství vhodná?
Doporučené denní dávky betakarotenu zatím nejsou přesně známy. Udává se ale, že by denní dávka betakarotenu neměla v případě těhotné ženy překročit 10 mg. Betakaroten se v těle přetváří na vitamin A, jehož vysoký příjem v těhotenství může být nebezpečný. Zdá se však, že toto platí jen pro příjem vitamínu A jako takového. I v případě několikanásobného překročení dávky betakarotenu nedošlo k následnému zvýšení hladiny vitaminu A v těle.

 

autor: administrator přečteno: 10888x vloženo: 2010-05-05

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby