Léky a potravinové doplňky v těhotenství - Léky na hormonální podporu těhotenství

Léky na hormonální podporu těhotenství většinou obsahují ženský pohlavní hormon progesteron.
jejich užívání je časté v časném stádiu těhotenství ale také například v přechodu nebo při nepravidelnostech  menstruačního cyklu.

 

Jak hormon progesteron v těle funguje?
Progesteron se vytváří ve žlutém tělísku, tj. tělísku, které se vytváří v místě prasklého váčku, kde se tvořilo vajíčko v případě, že k otěhotnění nedojde. Progesteron je přirozeným ženským pohlavním hormonem a spolu s dalším (estrogenem) se podílí na přípravě děložní sliznice pro uhnízdění oplodněného vajíčka. Nedostatek tohoto hormonu může být tedy vyrovnán jeho užíváním v podobě tablet. Častý je nedostatek progesteronu zejména do zhruba 10. až 12. týdne, kdy někdy tvorba ve žlutém tělísku proste "nestačí", po 12. týdnu přebírá tvorbu hormonů placenta, čili je možno léky vysadit. V poslední době se ale také objevily studie, které ukazují, že by užívání některého z preparátů obsahujících progesteron po delší dobu v těhotenství mohlo předcházet předčasnému porodu.

Co je třeba mít na paměti v případě užívání progesteronu?
Některé ženy mohou pociťovat malátnost a závratě, proto není doporučeno po jejich užití řízení motorových vozidel. Užívání progesteronu také neslouží jako hormonální antikoncepce.

Jak se progesteron užívá?
Doporučeno je užívat 200 mg 3x denně v podobě tablet, v podobě gelu 2x denně. Někteří autoři doporučují v případě tablet zavádění do pochvy z důvodů lepší vstřebatelnosti, studie však neukázaly oproti běžně užívaným tabletám větší rozdíly co do vlivu na těhotenství.

Jaké preparáty progesteron obsahují?
Progesteron obsahují kapsle s názvem Utrogestan a dále také gel s názvem Crinone.


autor: administrator přečteno: 17526x vloženo: 2010-06-02

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby