Co je dobré dále vědět - Domácí mazlíček a těhotenství

Pokud máte domácí zvíře a zjistila jste, že jste těhotná, možná si kladete řadu otázek jak se v těhotenství chovat a na co si dávat pozor.


Domácí mazlíček pes

Obecně nepředstavuje pes pro těhotenství příliš velké riziko. Pokud chováte psa větší rasy, je jen potřeba dávat pozor, aby Vám například při hře neskočil na břicho. Vhodné je trénovat psa tak, aby se podobných zlozvyků zbavil.

Problémy však mohou nastat až bude miminko na světě - nikdy proto nenechávejte psa a dítě samotné!! Pokud jsou pes a dítě spolu, vždy nad nimi mějte dohled.

Zkuste si alespoň zhruba představit jaký budete mít denní režim až se dítě narodí a směrovat vše tak, aby narození dítěte podstatnou měrou neovlivnilo zvyky psa - mohl by si pak negativní vjemy spojit s příchodem nového člena rodiny.

Naučte psa rozlišovat jeho hračky a hračky dětské.

 

Domácí mazlíček kočka

S ohledem na kočky stojí v centru pozornosti přenos onemocnění zvaného toxoplazmóza. Více o toxoplazmóze najdete ve speciálním článku - sekce infekce v těhotenství. Toxoplazmózu přenášejí častěji kočky pohybující se venku než ty, které zůstávají v bytě. Přenos se děje kontaktem s kočičími výkaly. Ještě před těhotenstvím je vhodné provést test na toxoplazmózu. Pokud pracujete na zahradě, vždy mějte ochranné rukavice. Péči o kočičí WC je lépe po dobu těhotenství přenechat někomu jinému (právě při této manipulaci často dochází k nákaze toxoplazmózou). Kočku a dítě nikdy nenechávejte bez dohledu.

 

Domácí mazlíček plaz nebo obojživelník

Nebezpečí těchto zvířat chovaných doma tkví především v přímém nebo nepřímém přenosu salmonelózy, a to jak na Vás, tak na Vaše dítě. Zvláště malé děti jsou na průjmová onemocnění citlivé. Je vhodnější podobné zvíře doma nemít alespoň do 5 let věku dítěte.

Po jakémkoliv kontaktu se zvířetem, jeho akváriem nebo teráriem si umyjte důkladně ruce teplou vodou a mýdlem. Nikdy nedovolte, aby se tato zvířata pohybovala v oblasti kuchyně nebo přípravy jídla. Dítě by si s těmito zvířaty nemělo hrát. Tato zvířata by se neměla pohybovat volně v bytě nebo domě.

 

Domácí mazlíček pták

Hrozí nákaza salmonelou, kampylobakterem, chlamydiemi a ostatními onemocněními, proto je vhodné, aby ptáka důkladně vyšetřil veterinář. Vždy po kontaktu se zvířetem si umyjte ruce vodou a mýdlem. Úklid klece by měl provádět vzhledem k možnému přenosu onemocnění někdo jiný.

 

autor: administrator přečteno: 7550x vloženo: 2008-12-29

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby