Co je dobré dále vědět - Opalování v těhotenství

Pobyt v přírodě na slunci zlepšuje náladu a je důležitý pro dostatečnou tvorbu vitamínu D v těle. Nicméně cílené a dlouhodobé opalování ať už v přírodě či v soláriu není vhodné ani v těhotenství ani mimo něj. Zhnědnutí kůže je v podstatě obranou těla proti UV paprskům. Trvalé či časté vystavování kůže UV záření má za následek urychlení stárnutí kožních buněk a zvyšuje riziko rakoviny kůže (melanom a ostatní typy rakoviny). 

Jaké jsou rozdíly v opalování v těhotenství?
V těhotenství je kůže vůči UV paprskům citlivější a tak může dojít rychleji ke spálení. Je proto vhodné používat krémy s vyšším ochranným faktorem než obvykle, na slunci setrvávat jen nezbytně nutnou dobu a spíše si najít místo ve stínu. Sluneční záření je nejsilnější zhruba mezi 11 a 15 hodinou. Dlouhodobý pobyt na slunci zvyšuje zvláště v těhotenství riziko přehřátí a dehydratace - tělesná teplota je již sama o sobě v těhotenství vyšší a k přehřátí tedy dochází snadněji. Přehřátím může být ohrožen i vývoj plodu, a to zejména jeho mozku.

Pigmentace
Vlivem změn hormonálních hladin v těhotenství dochází také snadněji ke zvýšené pigmentaci některých predisponovaných míst na těle ve srovnání s jinými. Predisponovanými místy jsou v těhotenství především oblast pod pupkem (linea nigra) a obličeje (chloasma), kde dochází v těhotenství ke zvýšené pigmentaci, slunečními paprsky se může zbarvení kůže ještě dále zvýraznit a změny mohou být i trvalé.

Slunce a kyselina listová
Přesný vliv slunečního záření na plod není znám. Z některých studií vyplývá, že vlivem intenzivní expozice slunečnímu záření může docházet k poklesu hladiny kyseliny listové v těle. Kyselina listová hraje zásadní roli ve vývoji plodu a užívání přípravků kyseliny listové je doporučováno před těhotenstvím a v jeho počátku vzhledem ke snížení rizika vrozených vývojových vad nervové trubice, Downova syndromu a dalších. Z tohoto hlediska je tedy doporučeno vyhnout se intenzivnímu slunečnímu záření zvláště v prvních 3 měsících těhotenství.

Šetrnější alternativa
Pro ženy, které mají rády opálený vzhled je na trhu k dispozici řada samoopalovacích přípravků, jejichž používání v těhotenství nevadí a je k pokožce nesrovnatelně šetrnější. Je nutné mít namysli, že opálení po použití samoopalovacích krémů nepředstavuje ochranu proti slunečnímu záření.autor: administrator přečteno: 19689x vloženo: 2010-06-11

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby