Co je dobré dále vědět - Škodliviny zevního prostředí a těhotenství

Těhotenství je spojeno s řadou změn, a to nejen změn tělesných, ale také se změnami životního stylu. V těhotenství je třeba zcela vynechat alkohol a kouření, a to i pobyt v zakouřených místnostech. Kromě toho je vhodné se vyhýbat k některým dalším škodlivinám, o kterých si v následujícím článku povíme více. Plod je vůči vlivům zevního prostředí nejcitlivější v prvních 3 měsících těhotenství. Kdy je tedy vhodné být ve střehu?

 

Insekticidy a pesticidy
S pesticidy a látkami používanými proti růstu plevelů se setkávají zejména osoby žijící a pracující na venkově. Bylo zjištěno, že pesticidy mohou být jedním z faktorů neplodnosti. Ovoce a zelenina jsou těmito a dalšími potenciálně škodlivými látkami pravidelně ošetřovány, proto je vhodné je vždy umýt a případně oloupat. Co se týče insekticidů, je vhodné je používat jen v případě nutnosti a upřednostňovat produkty pracující na principu ultrazvukového vlnění.

Další látky potenciálně ohrožující plod
Kadmium - zvýšené množství kadmia se vyskytuje například v živočišných játrech ale také v ústřicích a jiných plodech moře, ve vyšších koncentracích se tato látka může dostat až k plodu a negativně ovlivňovat jeho růst, proto není v prvních třech měsících těhotenství konzumace těchto potravin vhodná.
Rtuť - rtuť je obsažena například v amalgámu používaném k zubním výplním. V případě nové amalgámové plomby se krátkodobě zvyšuje koncentrace rtuti v organismu, je však celkově v malém množství, které by plodu nemělo vadit. Vhodnější je však zubní ošetření absolvovat před plánovaným těhotenstvím. Rtuť se vyskytuje také v mořských plodech. Vysoké koncentrace rtuti mohou vést k vzniku vrozených vývojových vad, při konzumaci ryb dvakrát týdně však žádné nebezpečí nehrozí, naopak tělo obohacuje o cenné omega-3-nenasycené mastné kyseliny.

Škodlivé látky v domácím prostředí a na pracovišti
Alkohol a cigarety by měly být v celém těhotenství tabu. To se týká také pobytu v zakouřených místnostech. U kojenců byla při pobytu v zakouřených místnostech prokázána jasná souvislost s vyšším výskytem syndromu náhlé smrti kojenců (SIDS - viz speciální článek).
Při výběru čistících produktů je vhodné věnovat pozornost jejich složení - je lépe vybírat produkty bez či s malým množstvím rozpouštědel. Práce, při kterých dochází k častému kontaktu s rozpouštědly, latexovými barvami a desinfekčními prostředky by měly být omezeny co nejvíce.
Z výše uvedených důvodů není vhodné plánovat přestavbu bytu, malování apod. právě na dobu těhotenství - a pokud je to nutné, měly by vykonávat tyto práce jiné osoby a je nutné místnosti dostatečně větrat.

autor: administrator přečteno: 8931x vloženo: 2010-06-16

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby