Co je dobré dále vědět - Narkóza a těhotenství

Ohledně narkózy nebo znecitlivění v průběhu těhotenství je nutno brát v potaz více aspektů. Těhotenství vede k řadě tělesných změn a narkózou nebo místním umrtvením může být ovlivněn i novorozenec.Jaké typy znecitlivění jsou k dispozici?
- místní umrtvení injekcí
- epidurální anestesie (úplné omezení citlivosti) nebo analgesie (částečné omezení citlivosti), působí ale v podstatě taktéž místně v oblasti nervů v okolí míchy, tudíž se léky k plodu nedostávají
- celková anestesie

Jak je to s výběrem typu znecitlivění či narkózy s ohledem na týden těhotenství?
Pokud je to možné a zdravotní stav to dovoluje, pak je lépe přesunout výkony s nutností celkové anestesie na dobu  po 15. týdnu těhotenství. Výjimku (údajně) tvoří první 2-3 týdny těhotenství, kdy není těhotenství prostředky užívanými při celkové narkóze výrazněji ovlivněno. Místní umrtvení - například u zubaře nebo při malých výkonech jako je odstranění mateřského znaménka, je možno provést po celou dobu těhotenství bez problému.

Jaké jsou nejčastější důvody k operaci v celkové či epidurální anestesii v průběhu těhotenství?
Nejčastějšími důvody k celkové či místní anestesii jsou jednoznačně komplikace těhotenství s ukončením těhotenství císařským řezem. Výběr typu anestesie - celkové či epidurální - závisí na důvodu k císařskému řezu, při opravdu akutních situacích, kdy je nutno provést císařský řez co nejrychleji, je nutná celková narkóza. Jinak je možno využít anestesii epidurální.
Dalšími důvody k celkové narkóze v těhotenství jsou například velké cysty na vaječnících či vejcovodech, zánět slepého střeva v těhotenství.

Jaká rizika jsou s celkovou či místní anestesií v těhotenství spojena?
Epidurální anestesie - zavedení epidurální anestesie může být spojeno s náhlým poklesem krevního tlaku, což může mít za náasledek krátkodobé zhoršení prokrvení placenty a tím i přívod kyslíku k plodu. Z těchto důvodů je těhotným před zavedení epidurální anestesie podávána infúze na zvýšení krevního objemu. Kromě toho komplikuje epidurální anestesii také zvýšené zavodnění organismu  a tím i kůže a podkoží v těhotenství, může se snadno stát, že je jehla zavedena nedostatečně hluboko, pak epidurální anestesie dostatečně neučinkuje, nebo naopak příliš hluboko a pak hrozí komplikace v podobě silných bolestí hlavy.
Celková anestesie - celková anestesie je za normálních okolností podávána jen nalačno. Těhotná žena však z lékařského pohledu nikdy lačná není, vzhledem k hormonálním změnám v těhotenství a tím i neúplnému vyprazdňování žaludku. V těhotenství tedy není možné provádět celkovou anestesii jen přes masku, kdy by žena dýchala sama, ale je nutné zavést do dýchacích cest trubičku, kdy za ženu dýchá dýchací přístroj. Tímto se snižuje riziko možného vdechnutí obsahu žaludku do plic, což by mohlo mít za následek až smrt v důsledku zánětu plic.

Rizika celkové narkózy pro plod
Rizika vznikají v případě, že se k plodu přes placentu dostanou léky podávané při celkové narkóze. Plod je při císařském řezu vybaven velice rychle, přesto se vždy dostane k plodu malé množství. Toto pak může způsobovat problémy s poporodní adaptací a dýcháním. Jinak je mírně zvýšeno riziko potratu a předčasného porodu.

autor: administrator přečteno: 9523x vloženo: 2010-08-02

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby