Co je dobré dále vědět - Rentgen a těhotenství - jak to vlastně je?

Rentgenové záření je v těhotenství obecně považováno za škodlivé. Nemusí tomu tak ale být za každých okolností. I v těhotenství je někdy nutno provést rentgenové vyšetření v případech, kdy přínos vyšetření převáží možná rizika.

 

Vždy závisí na tom, jaký typ rentgenového vyšetření je nutný a jaká by měla být síla radiace. Většina rentgenových vyšetření, jako je například rentgen zubů, by neměla způsobit plodu větší problémy.

V minulosti bylo prokázáno, že rentgenové záření může způsobit poruchu vývoje očí či poruchu vývoje mozku plodu a nižší IQ. Dávka, která by byla za podobné následky zodpovědná (10 rad) je ale poměrně vysoká a běžně užívaná vyšetření dosáhnou stěží polovinu této dávky. Pro bližší představu: běžné rentgenové vyšetření zubů dosahuje dávky zhruba 0,01 miliradů. To znamená, že by těhotné žena musela absolvovat prakticky sto tisíc podobných vyšetření aby byla dosažena celková škodlivá dávka. Rentgen plic představuje zhruba dávku 60 miliradů. Vyšetření CT, což je také typ rentgenového vyšetření, zhruba dávku 800 miliradů.

V průběhu těhotenství jsou žena a plod vystaveni celkovému záření zhruba 90 - 100 miliradů což představuje přirozené záření slunce a země.

Pokud žena pracuje v provozu s rentgenovým zářením je v každém případe vhodné změnit pracovní pozici, případně pracovní neschopnost. Plánovaná rentgenová vyšetření je vhodné přesunout na dobu po porodu. Stejně tak se na dobu po porodu odkládá ozařování při zhoubných onemocněních.

Na některých letištích jsou v současné době užívána nová scanovací zařízení na principu rentgenového záření. Podobný typ paprsků se užívá také pro kontrolu zavazadel. Dávka rentgenového záření se zhruba rovná expozici při tříhodinovém letu. I v těhotenství jsou však tyto dávky považovány za bezpečné. Ani při expozici 200x během těhotenství by tyto dávky neměly být pro plod škodlivé, a je velice nepravděpodobné, že by těhotné žena byla opravdu v těhotenství 200x exponována. Na ostatních letištích se užívají pro kontrolu pasažérů brány pro detekci kovů na principu elektromagnetického záření. Tato zařízení jsou taktéž v těhotenství považována za bezpečná.

autor: administrator přečteno: 12268x vloženo: 2011-10-14

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby