Vícečetná těhotenství a neobvyklé polohy - Příčná a šikmá poloha plodu

Jak již název článku napovídá - poloha plodu v děloze nemusí být jen podélná - tj. buď dolů hlavičkou nebo dolů zadečkem, ale plod může být i zcela příčně nebo šikmo.

 

Jak často se poloha příčná a šikmá vyskytují ?

Vyskytují se cca v 0,5 - 1 % případů.

 

Jaké jsou příčiny polohy příčné a šikmé ?

Obvykle se tyto polohy plodu vyskytují častěji v případech, kdy má plod více místa k pohybu - tj. například má více plodové vody (tzv. polyhydramnion), jedná se o vícerodičku, v případě předčasného porodu, anomálií pánve, ale také poměrně často u vícečetných těhotenství, případně u vcestného lůžka.

 

Jak se poloha příčná a poloha šikmá zjistí ?

Tyto polohy se zjistí již pohmatem přes břicho a také vyšetřením vaginálním. Dále pak samozřejmě ultrazvukovým vyšetřením.

 

Jak se poloha příčná a poloha šikmá u plodu řeší ?

U těhotenství jednočetných se u prvorodiček se řeší tyto polohy císařským řezem. Okolo 36. týdne těhotenství může být při vhodných podmínkách proveden pokus o obrat plodu zevními hmaty - jako u polohy koncem pánevním. U vícerodiček lze za bedlivého sledování porodu provést pokus o porod vaginální - plod se za porodu a pod vlivem děložních stahů může stočit

do polohy podélné. U vícečetných těhotenství při příčné nebo šikmé poloze druhého (výše uloženého) plodu je možný porod jak vaginální tak císařským řezem - po porodu prvního plodu se obvykle plod druhý stočí do polohy podélné.

autor: administrator přečteno: 11179x vloženo: 2009-04-08

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby