Vícečetná těhotenství a neobvyklé polohy - Dvojčetné těhotenství

Zjistila jste, že čekáte dvojčátka ? V poslední době dochází k nárůstu počtu dvojčetných těhotenství. Proč tomu tak je ? Ženy posouvají těhotenství až na dobu po třicítce, a tak se zvyšuje počet dvouvaječných dvojčat. Narůstá také počet žen, které mají s otěhotněním problémy, a tak využívají možností asistované reprodukce. Při umělém oplodnění se pak zavádí často více než jedno oplodněné vajíčko zpět do dělohy, což zvyšuje šanci na početí dvojčat nebo vícerčat.

 

Jak vzniká vícečetné těhotenství ?

Nejčastější jsou dvouvaječná dvojčata, která vznikají oplodněním dvou vajíček dvěma spermiemi, každé dvojče má svoji vlastní placentu a vlastní plodové obaly. Mohou to být dvě holčičky, dva chlapečci, nebo chlapeček a holčička. Vzhledově si nejsou příliš podobní.

Jednovaječná dvojčata vznikají rozdělením již oplodněného vajíčka, mají společnou placentu a mohou nebo nemusí mít společné plodové obaly. Jsou stejného pohlaví, jsou si velice podobní a mají stejnou genetickou výbavu.

 

Jak se dvojčetné těhotenství zjistí ?

Diagnóza se potvrdí ultrazvukovým vyšetřením. Může se také stát, že v průběhu prvního trimestru se jedno z dvojčat přestane vyvíjet jedná se o tzv. "syndrom mizejícího dvojčete".

 

V čem je dvojčetné těhotenství jiné ?

Maminky si častěji stěžují na nevolnost, zvracení, pálení žáhy, únavu a nespavost. Je také potřebné chodit častěji na lékařské prohlídky. Je potřeba jíst vyšší dávky vitamínů jako je například kyselina listová apod. Dochází k většímu přírůstku na váze.

 

Jaké jsou komplikace vícečetného těhotenství ?

- předčasný porod - maminky těhotné s dvojčátky jsou častěji hospitalizovány pro předčasný nástup děložních stahů, nebo předčasně se otevírající porodní cesty, častěji také k předčasnému porodu dojde, a to i přes veškerou léčbu. V závislosti na týdnu těhotenství mohou mít děti problémy s dýcháním, zažíváním, mají nízkou porodní váhu a problémy v dalším vývoji.

- vysoký krevní tlak a preeklampsie

- těhotenská cukrovka

- syndrom twin to twin transfuze - je komplikací těhotenství s jednovaječnými dvojčaty, která jsou přes placentu spojena cévními spojkami a tak dochází k tomu, že jedno z dvojčat má krve nadbytek a druhé naopak nedostatek, což vede k dalším problémům jejichž největší komplikací je ohrožení života jednoho z dvojčat.

- císařský řez - v některých případech (pokud jsou obě miminka hlavičkami dolů, nebo první miminko hlavičkou a druhé zadečkem) je možno rodit i vaginálně, jinak je doporučen císařský řez, pokud se jedná o předčasný porod, pak se podmínky ještě dále mění.

autor: administrator přečteno: 12877x vloženo: 2008-11-16

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby