Těhotenství a životospráva - Pitný režim v těhotenství

Dostatečný přívod tekutin je pro těhotenství a šestinedělí velice důležitý. Tekutiny pomáhají transportu škodlivých látek z buněk a pomáhají játrům a ledvinám se těchto škodlivin zbavit. kromě toho se v těhotenství značně zvyšuje krevní objem, tudíž je nutno tekutiny více doplňovat. Nedostatečný příjem tekutin může mít za následek zácpu a nadýmání, ale také se podílet na zvýšené únavě, předčasnému porodu a potratu. Při kojení pak dostatečný přívod tekutin hraje významnou roli v tvorbě mléka.

Jak velké množství tekutin je tedy v těhotenství potřeba?
Obvykle zhruba 8 - 12 sklenic vody denně. Velkou chybou řady lidí je to, že pijí až v době, kdy pociťují žízeň - to je ale velká chyba, protože žízní tělo už signalizuje, že má tekutin opravdu nedostatek, proto by se mělo pít průběžně celý den. Potřeba tekutin se také liší v závislosti na počasí a fyzické aktivitě - v létě a při provozování sportu nároky na přívod tekutin stoupají.

Co je vhodné pít?
Vhodné je pít tekutiny, které opravdu zavodňují, tj. čistá voda, minerální vody, ovocné nebo bylinkové čaje. Nevhodné jsou z tohoto hlediska káva, džusy a limonády s vysokým obsahem cukru.

Vliv přívodu tekutin na těhotenství
V případě nedostatku plodové vody (oligohydramnion) se někdy nezjistí přesná příčina, podezření je vždy na nedostatečnou funkci placenty. Dle studií vyplynulo, že zvýšeným přívodem tekutin lze průtok placentou zlepšit a tím i se i částečně zvýší obsah plodové vody.

 

autor: administrator přečteno: 9676x vloženo: 2010-02-19

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby