Těhotenství a životospráva - Omega-3-nenasycené kyseliny a těhotenství

Omega-3-nenasycené kyseliny jsou důležité pro správnou funkci mozku a pro růst a vývoj organismu. Dle posledních výzkumů jsou velice důležité pro správný vývoj plodu v těhotenství. Tělo samo není schopno je vytvořit, proto musí být dodávány potravou. Mezi hlavní omega-3-nenasycené kyseliny patří kyselina alfa-linolenová (ALA), kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA).Kde v potravě se omega-3-nenasycené kyseliny nacházejí?
Důležitým zdrojem omega-3-nenasycených kyselin je rybí tuk (makrela, sardinky, losos) a dále pak lněné semínko, vlašské ořechy, sója, řepkový a slunečnicový olej. Omega-3-nenasycené kyseliny z rybího tuku jsou hodnotnější než ty získané z rostlinných zdrojů.

Jaký je význam omega-3-nenasycených kyselin v těhotenství?
Omena-3-nenasycené kyseliny mají především velký význam ve vývoji mozku a sítnice vyvíjejícího plodu. K dalšímu vývoji dochází u dítěte po porodu, tento vývoj je také však závislý na přívodu nenasycených kyselin v průběhu těhotenství. Zjistilo se také, že dostatečný přívod této formy tuků může významně snížit riziko předčasného porodu., má vliv na schopnost koncentrace, jemné motoriky.

Jaké množství omega-3-nenasycených kyselin je v těhotenství doporučeno?
Doporučena je dávka 200 mg omega-3-nenasycených kyselin denně. což je možno dosáhnout například konzumací ryb 2x týdně jako hlavního jídla. Ženy, které nejsou zvyklé ryby jíst nebo jim nechutnají mohou dostatečného příjmu těchto látek dosáhnout potravinovými doplňky.

Jaké jsou další pozitivní účinky omega-3-nenasycených mastných kyselin?
- snížení "špatného" a zvýšení "dobrého" cholesterolu v krvi a tím ochrana srdce, snížení krevního tlaku
- zlepšení problémů při revmatoidní artritidě, především ranní ztuhlosti a bolesti kloubů
- osteoporóza, dle některých studií je právě nedostatek nenasycených mastných kyselin jednou z příčin vyšší ho rizika řídnutí kostí
- zlepšení příznaků deprese a hyperaktivity
- zlepšení průběhu astmatu a zánětu střev (colitis ulcerosa)
- snížení rizika rakoviny tlustého střeva, prsu

autor: administrator přečteno: 7974x vloženo: 2010-05-30

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby