Relaxace v těhotenství - Jogging v těhotenství

Jogging je sportovní aktivitou, která může být provozována po dobu prakticky celého těhotenství. Samozřejmě ale jen v případě, že těhotenství probíhá zcela bez komplikací.

 

Před každým tréninkem zvažte dostatečně venkovní teplotu, případné srážky ale také provoz na trase, kterou hodláte absolvovat. V těhotenství je zvláště důležité poslouchat své tělo a přestat či zvolnit v případě, že s objevují signály, že je zátěž příliš vysoká. Pokud začnete pozorovat ve spojitosti s joggingem pociťovat nepříjemné pocity v podbřišku, pak je na čase zvolit na dobu těhotenství jinou sportovní aktivitu. Nutné je také okamžitě přestat pokud máte pocit závratě či na omdlení, začala byste krvácet nebo se vyskytlo bušení srdce. Celkově je vhodné nejprve jogging probrat s lékařem a poslechnout si jeho názor na věc.
Zvláštní pozornost si v těhotenství zaslouží také vhodné oblečení - ostatně o joggingu se říká "neexistuje nevhodné počasí, existuje jen nevhodné oblečení". Důležitá je sportovní podprsenka, která prsům poskytuje dostatečný prostor ale zároveň i podporu, prodyšné oblečení zabraňující přehřátí a dále pak hlavně boty a ponožky, které ochraňují Vaše klouby. Předcházet poškození kloubů je v těhotenství zvláště důležité, protože má tělo v podstatě "zátěž navíc". Dělejte si pravidelné přestávky na
pití.

Pokud jste před těhotenstvím nesportovala prakticky vůbec nebo jen velmi zřídka, pak není doporučeno s joggingem začínat. Můžete ale začít například jízdou na kole nebo rychlochůzí a k joggingu přejít až bude miminko na světě. Pravidelně trénované ženy by měly zvolnit tempo kdykoliv budou mít pocit, že se nadměrně zadýchávají, tepová frekvence by neměla přesáhnout 140 úderů za minutu, lze také prokládat běh s rychlochůzí (například do kopce a na složitějších úsecích). I pokud je žena trénovaná měla by mít na paměti, že se přece jen v těhotenství mění těžiště těla a tak existuje větší riziko zranění.

autor: administrator přečteno: 5687x vloženo: 2010-04-22

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby