Relaxace v těhotenství - Posilování břicha a těhotenství

V úvodu je nutné podotknout, že je nutné předem u veškerých cvičení konzultovat ošetřujícího lékaře a při jakýchkoliv problémech se cvičením přestat. Pokud těhotenství probíhá zcela bez problému, lze i v těhotenství dále provádět cviky na břicho, samozřejmě však v upravené formě. Zvláště u žen, které před těhotenstvím necvičily, je vhodné cvičit minimálně na začátku pod vedením zkušeného fyzioterapeuta.

Jak to tedy se cvičením břišních svalů v těhotenství je?
Obecně lze říci, že v prvním trimestru, kdy děloha zůstává "schována" za stydkou kostí, lze provádět i nadále běžná cvičení, které žena prováděla před těhotenstvím. V druhém a zejména pak třetím trimestru nejsou doporučeny cviky prováděné v leže na zádech vzhledem k syndromu dolní duté žíly (viz speciální článek na našich stránkách).

Po prvním trimestru trénink jen šikmých břišních svalů
V druhém a třetím trimestru se nedoporučuje nadále trénovat přímé břišní svaly, je vhodné nadále trénovat jen svaly šikmé. Později  je při rostoucím břichu trénování přímých břišních svalů i prakticky a technicky nemožné. Pokračování v trénování přímých břišních svalů s sebou nese také rizika zhoršení rozestupu přímých břišních svalů, což v těhotenství probíhá v určitém stupni vždy, pokud se ale rozestup dále ještě posílí nevhodným posilováním, pak může dojít k jeho fixaci a dalším problémům z toho plynoucím - například k nepříjemným bolestem zad (břišní a zádové svaly by měly být v rovnováze).

Jaká cvičení provádět?
Především je nutné dbát obecně na posílení středu těla. To znamená i pánevního dna - je tedy vhodné provádět pravidelně tzv. Kegelovy cviky. Střed těla se dobře posílí různými variacemi cviků v opoře na loktech a kolenou nebo špičkách nohou s výdrží, vhodným pomocníkem zde může být i velký balón (opora lokty na balonu) - tyto cviky jsou vhodné i jako začátek cvičení v období po porodu. Je nutné dbát na základní postavení, tj. neprobýbat se v bedrech, osa těla by měla tvořit jednu přímku. Pro posílení šikmých břišních svalů je možná například variace sedu-lehu  v poloze na boku. Pro jednotlivá cvičení existuje na našem trhu dostatek literatury, je jen vhodné vybrat cvičení úměrná stupni těhotenství a kondici. V případě jakýchkoliv pochyb, jak psáno výše, je vhodné cvičit minimálně na začátku pod dohledem fyzioterapeuta.autor: administrator přečteno: 20678x vloženo: 2011-12-15

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby