Umělé oplodnění - Dárcovství spermatu

Vzhledem k rostoucímu počtu neplodných párů a příčin ze strany muže se začalo využívat i sperma dárců.


V poslední době toto využití částečně pokleslo pro možnost provedení techniky ICSI - zavedení spermie přímo do vajíčka - tímto se mohou využít i spermie při opravdu malém počtu spermií partnera.

Využít možnosti použití spermatu dárce je navrženo v případě, že spermie ve spermatu partnera prakticky chybějí nebo je přítomno riziko dědičných onemocnění (například hemofilie).

V podmínkách České republiky je možné využití spermatu dárce s ohledem na platné zákony pouze u manželských párů, kdy oba s tímto počinem souhlasí. Souhlas je třeba notářsky ověřit.

Dárce spermatu si neplodný pár vybírá za využití dotazníku, kde jsou uvedeny tělesné znaky jako například barva očí, vlasů apod. (aby bylo možno dárce alespoň částečně přizpůsobit muži).

Dárci jsou muži ve věku od 18 do cca 35 let, kteří splňují nutné požadavky. Jedná se především o požadavky zdravotní - žádný výskyt vrozených chorob v rodině, žádná závažná onemocnění, jsou provedena vyšetření na pohlavně přenosné choroby a většinou je požadován i určitý stupeň vzdělání. Dárce se vzdává jakýchkoliv práv na svůj biologický materiál a vše probíhá zcela anonymně.

autor: administrator přečteno: 1977x vloženo: 2009-02-19

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby