Umělé oplodnění - Preimplantační diagnostika

Preimplantační diagnostika je metoda, kdy je možno vyšetřit buňky embrya v 8 buněčném stadiu (blastomera), vzniklého metodou umělého oplodnění, za účelem zjištění možných onemocnění ještě před jeho zavedením do dělohy. Vyšetření zároveň umožňuje zjistit i pohlaví embrya, což je významné zejména pro onemocnění, která se týkají jen ženského nebo naopak mužského pohlaví.


 

Jak se preimplantační diagnostika provádí ?

U většiny technik se ve stadiu vývoje 8 buněk u embrya pro vyšetření odebere jedna až dvě buňky. Každá z těchto buněk má v tomto stadiu schopnost se dále vyvinout v samostatné embryo a z hlediska etiky je tento problém často diskutován. Proto se někdy provádí odběr až v dalším stadiu tzv. blastocysty, kde je ale vyšší riziko "poranění" embrya a tak i jeho znehodnocení.

 

Pro koho je preimplantační diagnostika vhodná ?

Udává se vysoké riziko dědičných onemocnění, "vyšší" věk matky než 35 let, opakované neúspěšné pokusy IVF, opakované potraty a ICSI.

 

 V České republice obvykle není preimplantační diagnostika hrazena pojištěním. V některých případech je vyšetření pojišťovnou schváleno, pak je ale nutný doplatek. U samoplátců pak závisí na počtu embryí, typu vyšetřovací techniky atd.

autor: administrator přečteno: 1772x vloženo: 2009-06-30

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby