Umělé oplodnění - Klomifen - lék v léčbě neplodnosti

Klomifen je lékem užívaným při léčbě neplodnosti. Jeho účinek spočívá ve stimulaci vaječníků k tvorbě vajíček. Klomifen je lékem volby především pro ženy  snažící se otěhotnět a nepravidelným cyklem a problémy s ovulací. Jeho užívání není problematické - užívá se ve formě tablet pět dní, mezi 3. - 7. dnem cyklu.

 

Kdy se klomifen využívá?
Klomifen se užívá v léčbě neplodnosti v rámci využití hormonálních léků na podporu ovulace. Může se užívat buď samostatně, nebo na jeho užívání může navazovat intrauterinní inseminace (IUI - viz speciální článek).

Jak klomifen funguje?
Klomifen stimuluje centra v mozku k tvorbě většího množství hormonů následně stimulujících vaječníky k tvorbě vajíček. Zcela přesně ale účinek klomifenu na organismus zatím znám není.

Jak se klomifen užívá?
Narozdíl od ostatních hormonálních preparátů, které se užívají v rámci léčby neplodnosti ve formě injekcí, je klomifen dostupný v tabletách.  Klomifen se užívá 5 dní v cyklu - začátek užívání by měl spadat mezi 3. - 5. den cyklu. Přesnou dávku stanoví lékař, většinou se jedná o denní dávku mezi 25 - 50 miligramy.

Jak pokračuje léčba dále?
Léčba klomifenem trvá jak výše uvedeno pět dní. Zhruba po týdnu od užití poslední tablety většinou dochází k ovulaci, pokud k ovulaci nedojde, vyčká se nástupu menstruačního krvácení a léčba se opakuje v dalším cyklu. Během léčby lékař obvykle sleduje růst váčků s vajíčky (foliklů) na vaječnících, dle aktuálního stavu lze dávku klomifenu upravovat. Od zhruba 12. dne je lépe sledovat váčky ultrazvukem zhruba každý druhý den a dle růstu se pánuje pohlavní styk nebo intrauterinní inseminace (IUI). Každá žena reaguje na užívání klomifenu rozdílně, a to i cyklus od cyklu.

Jaké má klomifen nežádoucí účinky?
Vlivem nadměrné stimulace vaječníků k produkci vajíček vznikají při oplodnění častěji dva zárodky - dvojčata a případně vícečata. Nežádoucím účinkem klomifenu může být také změna kvality hlenu v
děložním čípku, který se tak stává hůře prostupným pro spermie a tak se šance na oplodnění snižují.
Dříve byl do souvislosti se zvýšenou stimulací vaječníků dáván  vyšší výskyt rakoviny vaječníků. Tento fakt nebyl dosud spolehlivě potvrzen, přesto se však nedoporučuje užívat klomifen ve více než 5 - 6 cyklech za sebou.
Z dalších nežádoucích účinků se vyskytují návaly horka, pocity na omdlení, nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, průjem, poruchy spánku a náladovost. Tyto nežádoucí účinky u většiny žen po skončení užívání tablet.
Klomifen nesmí být užíván v průběhu těhotenství.


autor: administrator přečteno: 7119x vloženo: 2010-06-20

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby