Umělé oplodnění - Náhradní matka: jedna z možností pro neplodné páry?

Pokud žena není schopna donosit své vlastní dítě například vzhledem k onemocnění či chybění dělohy, existuje možnost, že pro ni dítě "vynosí" náhradní matka. Novorozenec pak po porodu nezůstává u náhradní matky, ale je předán do nové rodiny neplodného páru. Náhradní mateřství je však v řadě zemí z etických a morálních důvodů zakázáno.

 

Typy náhradního mateřství:
1. klasické náhradní mateřství - existuje dohoda mezi neplodným párem a ženou, která souhlasí s poskytnutím vlastních vajíček a následně s umělým oplodněním (např. inseminace) spermatem muže

2. náhradní mateřství pro dobu těhotenství - v tomto případě se jedná o umělé oplodnění ženy, která souhlasí s tím být náhradní matkou, genetickým materiálem neplodného páru, tj. embryo vznikne umělým oplodněním - spojením spermie muže a vajíčka ženy neplodného páru.

3. náhradní mateřství pro dobu těhotenství a při dárcovství vajíček - v tomto případě se jedná o případ podobný jako výše, nicméně genetický materiál pochází odjinud - například od dárkyně vajíček či spermatu, tj. nejedná se ani o genetický materiál dárkyně, ani neplodného páru

Jaká je situace v České republice a v Evropě?
V České republice není náhradní mateřství ani zakázáno ani povoleno, resp. je zakázáno náhradní mateřství za finanční odměnu, dále se český zákoník náhradním mateřstvím nezabývá. Náhradním mateřstvím se v České republice zabývá například IVF centrum ve Zlíně. V řadě států Evropy je však náhradní mateřství přímo zákonem zakázáno (Německo, Francie...). Existují však i státy, kde je náhradní mateřství za finanční odměnu povoleno, jako je například Rusko. V nizozemském Amsterdamu existuje dokonce klinika, která se  přímo se na náhradní mateřství specializuje.  

Pro které ženy připadá náhradní mateřství v úvahu?
Především to jsou ženy, které mají vrozenou vadu dělohy znemožňující normální donošení těhotenství či jim děloha chybí nebo by bylo těhotenství jako takové pro ženu ze zdravotního hlediska příliš nebezpečné. Je možné, že byla děloha odstraněna například z důvodu nádoru či silného na životě ohrožujícího krvácení v rámci předchozího těhotenství.

autor: administrator přečteno: 2345x vloženo: 2011-07-16

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby