Umělé oplodnění - Antimüller hormon (AMH): ukáže kolik vajíček Vám zbývá

Antimüller hormon (AMH) je hormon produkovaný u muže buňkami ve varlatech, u ženy ve vaječnících. Vzhledem k tomu, že tento hormon produkují rostoucí folikuly, tj. váčky s vajíčky na vaječnících, je možné toto využít v diagnostice příčin neplodnosti.

 

Hladiny antimüller hormonu (AMH) odpovídají schopnosti vaječníků produkovat vajíčka. Hodnoty jsou tedy nejvyšší v průběhu produktivní fáze života ženy, v období přechodu pak prudce klesají.
Výhodou je, že jsou hladiny tohoto hormonu poměrně stabilní, tj. nejsou více méně ovlivněny ani změnami hormonů v průběhu menstruačního cyklu, ani užíváním hormonální antikoncepce či jiných hormonálních preparátů například na úpravu cyklu.

Normální hodnoty u žen v průběhu produktivní fáze činí 1 - 10 ug/l, omezenou funkci vaječníků charakterizují hodnoty 0,4 - 1 ug/l, v menopause, předčasné menopauze nebo u žen po chemoterapii hodnoty klesají pod 0,4 ug/l.

Praktický význam stanovení těchto hormonů v rámci umělého oplodnění tkví také v pomoci ve stanovení strategie a předpovědi výsledků léčby. Ženy s vyššími hodnotami AMH reagují obecně lépe na léčbu hormony v rámci IVF. U žen s polycystickými vaječníky jsou hladiny AMH obecně vyšší, protože se u nich vyskytuje velké množství vajíček, které ale mají problém dozrát. Při hormonální stimulaci vaječníků je pak třeba opatrnosti, aby nedošlo k nadměrné reakci.

 

autor: administrator přečteno: 6612x vloženo: 2011-10-16

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby