Přejete si otěhotnět - Průjem v těhotenství

Během těhotenství obvykle ženy více disponují k výskytu zácpy než průjmu. Průjem se však často vyskytuje na začátku porodu a v průběhu těhotenství jsou to většinou infekční příčiny. Rizika pro plod ve většině případů nejsou velká, je pouze důležité dbát na dostatečné zavodnění organismu.


 

Průjem je přítomnost vodnaté, neformované stolice častěji než třikrát denně. Častá, ale normální stolice se jako průjem neoznačuje. V těhotenství není tak častý jako zácpa - důvodem je časté užívání těhotenských vitamínů a železa a také snížená pohyblivost střeva vlivem zvýšených hormonálních hladin.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu ?

Nejčastěji se pravděpodobně vyskytují různé typy střevní chřipky způsobené viry. Dále se poměrně často vyskytuje průjem a zvracení na základě dietní chyby - v těhotenství je žaludek přece jen citlivější. Dalšími původci mohou být bakterie, paraziti nebo různé vedlejší účinky léků.

 

Jaké jsou další příznaky provázející průjem ?

Často se současně vyskytuje nechutenství a zvracení, bolesti a křeče v břiše, zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalů a únava. Jednotlivé příznaky mohou trvat od jednoho až po zhruba 10 dní v závislosti na příčině.

 

Je průjmem nějak ovlivněno těhotenství ?

Většinou k negativnímu ovlivnění vlastního těhotenství nedochází, protože bakterie a viry zůstávají v zažívacím traktu. Negativní vliv na těhotenství může mít dehydratace, proto je potřeba dodržovat dostatečný příjem tekutin.

 

Jak lze předcházet dehydrataci ?

Nedostatek tekutin v organismu (dehydratace) se projevuje zvýšeným pocitem žízně, suchosti v ústech, změnou barvy moči - tmavá moč, zvýšená únava. Důležité je zachovat dostatečný přísun tekutin jako jsou čirá voda, džus, čaj. Pokud je ale průjem závažný, je lépe navštívit lékaře a ten rozhodne, zda je nutný přísun tekutin nitrožilně. Pokud se v organismu "jídlo neudrží" je lépe pro zklidnění zažívacího traktu stravu vynechat na několik hodin úplně, a pak začít pozvolna jednoduše stravitelnými potravinami. Kávu je vhodné zcela vynechat. Důležitý je odpočinek.

 

 

autor: administrator přečteno: 66983x vloženo: 2009-07-16

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby