Přejete si otěhotnět - 1. týden

Těšíte se každým dnem, že budete těhotná ? Je to trochu zvláštní, ale první týden těhotenství vlastně začíná prvním dnem poslední menstruace (u žen, které menstruují pravidelně). K ovulaci dojde až zhruba za další dva týdny, proto se podívejte na týden třetí, pokud se chcete přesunout do týdne ve kterém skutečně otěhotníte.

 

Co se děje ve Vašem těle

Pokud byste byla ráda těhotná v tomto měsíci, můžete si vypočítat i termín porodu.

Termín porodu se obvykle stanovuje několikerými metodami, a to:

1. metoda používající k výpočtu datum prvního dne posledních menses, a to tak, že se k tomuto datu připočte 280 dní. Zjednodušit to lze tím, že k datu přičtete rok, odečtete tři měsíce a přičtete 7 dní .

2. metoda pomocí prvního ultrazvukového screeningového vyšetření (obvykle 11. - 13. týden) se používá zejména v případě, že žena menstruuje nepravidelně, případně si datum posledních měsíčků nepamatuje

3. metoda výpočtu pomocí prvních pohybů dítěte se dnes již prakticky nepoužívá

 

Všechny termíny je třeba brát s rezervou, k porodu může dojít jak o něco dříve, tak o něco později.

 

Co můžete udělat Vy sama

Můžete sledovat svoji bazální teplotu měřením teploty v pochvě, v době kdy je tato teplota nejvyšší současně dochází k ovulaci = uvolnění vajíčka z vaječníku. Pokud se snažíte otěhotnět, je dobré směrovat pohlavní styk právě na tuto dobu.

 

Zdraví 

Je vhodné užívat vitamínové doplňky, zejména kyselinu listovou (v množství 400- 600 μg denně), nejlépe již v období dvou až třech měsíců před plánovaným otěhotněním. Důvodem užívání kyseliny listové je snížení rizika výskytu vrozených vývojových vad nervového systému až o 50 %. Samozřejmě je i nadmíru vhodné skoncovat s kouřením.

 

Cvičení

Fyzická aktivita je doporučována jak obecně, tak v těhotenství. Pokud jste dříve aktivně nesportovala, není vhodné "do toho skočit rovnýma nohama", ale můžete začít například třicetiminutovou rychlou chůzí. Být v dobré kondici prospěje jak Vašemu miminku, tak Vám.

 

Dvojčata

Pocházíte z dvojčat ? Pak je pravděpodobnost, že i Vy budete mít dvojčata, daleko vyšší než u ostatní populace.

 

autor: administrator přečteno: 59661x vloženo: 2008-11-12

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby