Přejete si otěhotnět - Léky v těhotenství

Vzhledem k tomu, že každý lék může nějakým způsobem ovlivnit také plod, měla byste veškeré léky, které máte v plánu užívat, konzultovat s lékařem a také si přečíst příbalový leták. Jsou onemocnění, kde léky nutné užívat není (například rýma), ale také případy, kdy to opravdu nutné je, jak v akutních případech (zánět močového měchýře, angína apod.), tak v případech dlouhodobého onemocnění, kterým jste trpěla již před těhotenstvím (cukrovka, chronické onemocnění ledvin atd.).


Jaká je bezpečnost léků ?

Léky jsou rozděleny celosvětově do několika kategorií v závislosti na zkušenostech s nimi během pokusů na zvířatech a na lidech. Léky předepisované a doporučované těhotným samozřejmě patří do skupin těch, které neměly negativní efekt na těhotenství.

 

Proč je dobré těhotenství plánovat ?

V případě, že budete těhotenství plánovat jednak můžete začít včas užívat kyselinu listovou, a jednak můžete prodiskutovat nutnou léčbu se svým lékařem. Zvláště u žen, které trpí zmíněnými chronickými chorobami typu cukrovka, astma apod. je někdy nutné terapii v závislosti na těhotenství upravit, nebo úplně změnit. Nikdy si terapii neupravujte nebo nevynechávejte léky sama od sebe !!!

 

Jak je to s vitamíny ?

Vitamínové přípravky jsou v těhotenství vhodné, většina lékařů se ale přiklání k názoru, že spíše jen v prvním a druhém trimestru těhotenství. Bylo vypozorováno, že děti matek, které užívaly vitamínové přípravky i ve třetím trimestru měly příliš vysokou porodní hmotnost.        

 

 

autor: administrator přečteno: 42517x vloženo: 2008-11-16

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby