Přejete si otěhotnět - Cestování v těhotenství

Obecně je pravděpodobně nejlepším momentem pro cestování v těhotenství druhý trimestr, toto samozřejmě neplatí v případě komplikací. Pokud jste těhotná a plánujete cestování, pak vše před cestou prodiskutujte s Vaším ošetřujícím lékařem, zejména pokud je Vaše těhotenství v nějakém ohledu rizikové. Dále je také vhodné zvážit, jaká je úroveň poskytovaných zdravotnických služeb v zemi, do které cestujete. Může se stát, že bude nutné, abyste zůstala v nemocnici apod. a v tomto ohledu mají například rozvojové země obvykle daleko horší podmínky než většina zdravotnických zařízení v Evropě.


Cestování není doporučeno těhotným ženám, které mají tyto komplikace:

hrozící předčasný porod

krvácení nebo špinění

vícečetné těhotenství

věk nad 35 let a první těhotenství

těhotenskou cukrovku

vysoký krevní tlak a preeklampsii

neobvyklé uložení placenty nebo její zhoršenou funkci

předchozí potrat, předčasný porod nebo mimoděložní těhotenství

 

Očkování

Při cestování, zejména do rozvojových zemí, je doporučena řada očkování. Problémem v těhotenství ale je to, že některá z nich nejsou doporučena z důvodu možného poškození plodu.

Některá očkování mohou být provedena po prvním trimestru, přesto je vhodnější, aby byly cesty do těchto zemí odloženy na dobu po porodu.

 

Malárie

Malárie je nemoc z tropických oblastí přenášená komáry. V případě onemocnění malárií v těhotenství se zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu a úmrtí plodu v děloze. Některé léky proti malárii není možno v těhotenství použít, proto těhotným ženám není do oblastí výskytu malárie doporučeno cestovat.

 

Cestování letadlem

Řada leteckých společností nedovoluje cestovat ženám po 35. týdnu těhotenství. Některé to dovolují jen v případě, že je předloženo i vyjádření lékaře. Cestování letadlem není vhodné pro ženy s vícečetným těhotenstvím. Během letu byste měla dostatečně pít, po letadle se pohybovat jen v případě nutnosti (nebezpečí turbulencí - zranění), během letu se doporučuje cvičení s dolními končetinami - střídavé propnutí a flexe v kotníku - pro prevenci vzniku žilní trombózy (krevní sraženina - čtěte ve speciálním článku), jejíž riziko je zvýšené.

 

Nevhodné sporty na dovolené

V těhotenství není vhodné vodní lyžování, potápění, horská turistika v oblastech vyšších než 3000 m. n. m., sauna a termální lázně.

 

Prevence průjmu

Umývejte si ruce po návštěvě WC, před každým jídlem a přípravou jídla. Držte se anglického přísloví " boil it, cook it, peel it or forget it" - tj. veškerá jídla buď osobně tepelně upravte, nebo oloupejte, jinak je lépe se jim vyhnout, stejně tak i salátům apod. Pijte jen vodu, kterou zakoupíte v originálním balení. Nejezte zmrzlinu.

autor: administrator přečteno: 53361x vloženo: 2008-11-16

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby