Gynekologie

Poruchy pravidelnosti cyklu a jejich léčba

Vloženo: 2012-05-01

Poruchy pravidelnosti cyklu jsou jedním z nejčastějších problémů u žen v reproduktivním věku. Jedná se  v naprosté většině případů o pravidelné silné krvácení (tzv. menorhagie) nebo o nepravidelné krvácení, kde není možno rozpoznat rytmus, v obou případech má často problém dopad na kvalitu života, a to jak po stránce fyzické, tak i psychické.

HPV - Human Papilloma Virus

Vloženo: 2011-08-27

Infekce HPV patří mezi sexuálně přenosná onemocnění, obvykle probíhá bez příznaků. V oblasti genitálu a konečníku se ale mohou vyskytnout tzv. genitální bradavice. Je známo více než 100 různých typů HPV, z nichž k infekci v oblasti genitálu přispívá zhruba 40. Některé z nich se dle všech předpokladů mohou podílet na vzniku rakoviny děložního čípku a zevního genitálu. Mechanismus působení HPVv rámci vzniku rakovinných buněk zatím však není znám.

Zvýšené riziko rakoviny prsu při práci na směny

Vloženo: 2011-08-08

Na základě studie shrnující výsledky dalších studií na toto téma, bylo zjištěno, že může práce na směny, případně práce v letovém provozu výšit riziko rakoviny, a to i rakoviny prsu. Na vině by mohla zřejmě být změněná produkce hormonu melatoninu v mozku.

 

Agnus castus - alternativní léčba při premenstruačním syndromu a neplodnosti

Vloženo: 2011-07-10

Agnus castus (drnek obecný, mnišský pepř) je keř či strom vyskytující se především v oblasti jižní Evropy, Asie a severní Afriky. Jeho červené plody připomínají vůní a chutí pepř a byly ze těchto důvodů v minulosti užívány v klášterech při vaření jako náhrada pravého pepře.

 

Poševní infekce může zvyšovat riziko onemocnění AIDS

Vloženo: 2011-04-17

Poševní infekce známá pod termínem bakteriální vaginóza zvyšuje dle studií riziko onemocnění HIV. Riziko bylo vyšší i u žen, které neměly rizikové sexuálních chování.

Zánět vaječníků a vejcovodů (adnexitis)

Vloženo: 2011-01-08

Adnexitis je jednostranný či oboustranný zánět vaječníků a vejcovodů, často společně se zánětem dělohy (endometritis). Adnexitis vzniká často v návaznosti na zánět pochvy, kdy se bakterie dostávají vzhůru do dělohy a následně pak do vejcovodů, na vaječníky a může dojít k rozšíření v celé pánvi. Zánět může probíhat rychle (akutně), ale také chronicky (dlouhodobě). Akutní zánět se projevuje silnými bolestmi v podbřišku, horečkou a celkovým oslabením organismu, chronický zánět je naopak spíše charakterizován pocity tlaku v podbřišku případně tahavými bolestmi. Pokud není akutní zánět dostatečně přeléčen, může přejít do chronického stádia s dalšími komplikacemi.

 


Počet článků: 44
Počet stránek: 8
Aktuální strana: 1
Strany: 1 2 3 4 5 6 7 8

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby