I. trimestr

1. týden

Vloženo: 2008-11-12

Těšíte se každým dnem, že budete těhotná ? Je to trochu zvláštní, ale první týden těhotenství vlastně začíná prvním dnem poslední menstruace (u žen, které menstruují pravidelně). K ovulaci dojde až zhruba za další dva týdny, proto se podívejte na týden třetí, pokud se chcete přesunout do týdne ve kterém skutečně otěhotníte.

2. týden

Vloženo: 2008-11-11

Plánujete otěhotnění ? Toto je týden před Vaší ovulací, tj. uvolněním vajíčka z vaječníku.Lékaři počítají těhotenství od prvního dne posledních menses, proto je tento týden počítán jako týden druhý, ačkoliv ještě vůbec nejste těhotná. Pokud je Váš menstruační cyklus pravidelný, pravděpodobně dojde k ovulaci někdy během příštího týdne. S trochou štěstí a pomocí plánování tedy můžete příští týden i otěhotnět.

3. týden těhotenství

Vloženo: 2008-11-10

V tomto týdnu obvykle dochází k ovulaci, tj. uvolnění vajíčka z vaječníku. Pokud se setká vajíčko se spermií, často se tak děje při cestě vajíčka vejcovodem, pak je vajíčko oplodněno. Mění se ve směs buněk - tzv. blastocystu, a tato se dále dělí na dvě části - z jedné části vzniká později plod a z druhé placenta. V průběhu dalších několika hodin je rozhodnuto o pohlaví, barvě očí a dokonce i barvě vlasů Vašeho dítěte.

4. týden těhotenství

Vloženo: 2008-11-09

V děloze došlo k uhnízdění oplodněného vajíčka, a zvyšuje se tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Některé z buněk více přilnou k děložní stěně a tvoří placentu, zatímco ostatní začínají tvořit embryo. Tento proces ještě více posílí produkci těhotenského hormonu (hCG).

5. týden těhotenství

Vloženo: 2008-11-08

Je tomu jen týden, co se embryo uhnízdilo v děložní sliznici, a už učinilo pokrok. Plod je velký asi jen 1 milimetr. Tvoří se základy nervového systému, svalů, kostí a srdce. Právě vývoj srdce v tomto období učiní pravděpodobně největší pokrok ve vývoji a začíná pumpovat krev. Také se dále vyvíjí základy placenty a pupečníku.

6. týden těhotenství

Vloženo: 2008-11-07

Embryo je nyní velké asi 0,2 - 0,5 cm, a člověku se zatím příliš nepodobá. Tvoří se základ mozku, očí, uší. Srdce bije a primitivní červené krvinky cirkulují tělem embrya. Nervová trubice tvořící později na jednom konci mozek a na druhém míchu se uzavírá.


Počet článků: 12
Počet stránek: 2
Aktuální strana: 1
Strany: 1 2

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby