Vyšetření v těhotenství

Nové možnosti časného odhalení vrozených vývojových vad nervové trubice

Vloženo: 2010-10-03

Většina rozsáhlých vrozených vývojových vad je v dnešní době objevena  již při ultrazvukovém screeningu v prvním trimestru. Je již běžné měření projasnění záhlaví (NT = nuchal translucency),
stanovení přítomnosti nosní kosti (NB - nasal bone). Nyní se začíná prosazovat měření dalšího parametru a to tzv. nitrolebního projasnění (IT - intracranial translucency) jako časné známky možného postižení vrozenými vývojovými vadami nervového systému a to především spina bifida. 

Holčička nebo chlapeček? Zjištění pohlaví miminka v těhotenství

Vloženo: 2010-04-17

Zjištění pohlaví miminka je v dnešní době možné často již měsíce před jeho vlastním narozením, přesto však existují páry, které jsou celé těhotenství schopny vydržet s netrpělivostí a pohlaví miminka chtějí mít až jako překvapení u porodu. Okolo určení pohlaví miminka se také "točí" řada tzv. babských  povídaček. 

Test na těhotenskou cukrovku (orální glukózový toleranční test oGTT)

Vloženo: 2010-04-11

Testování na těhotenskou cukrovku se provádí pro vyloučení buďto přímo těhotenské cukrovky či jejího "předstupně" - porušené glukózové tolerance. Test hodnotí, jak je tělo schopné zpracovat cukr přijatý potravou. Jeho provedení je důležité vzhledem k četným rizikům, které mohou těhotenskou cukrovku provázet. 

První prohlídka v těhotenství - co Vás čeká?

Vloženo: 2010-03-04

Nedostavily se menses. Těhotenství plánujete a tak provedete těhotenský test - objeví se dva proužky. Jste těhotná ! Co teď dál? Kdy jít k lékaři a co se tam bude dít jiného než při obvyklé prohlídce?Ultrazvukové zkratky

Vloženo: 2009-11-13

Většina žen absolvuje za těhotenství minimálně 2 - 3 ultrazvuková vyšetření. Nálezy jsou psané obvykle ve formě zkratek, což je pro budoucí maminky často "španělskou vesnicí", uvádíme proto význam zkratek nejčastěji používaných v porodnictví.

 

Triple test

Vloženo: 2009-07-13

Triple test je vyšetření krve prováděné okolo 16. týdne těhotenství, které je součástí screeningu na vrozené vývojové vady.


 

Počet článků: 14
Počet stránek: 3
Aktuální strana: 1
Strany: 1 2 3

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby