Alkohol, kouření a drogy

Metadon v těhotenství a při kojení

Vloženo: 2010-06-06

Současnou metodou léčby těhotných žen závislých na heroinu (a obecně opiátech) je terapie metadonem. Metadon je dlouhodobě působící lék ze skupiny opiátů užívaný také k léčbě bolesti. Ačkoliv jsou výsledky pro matku i dítě v rámci nežádoucích účinku na zdraví výrazně lepší než při užívání heroinu, přesto se dítě rodí závislé na metadonu a je nutná poporodní detoxikace.

 

Marihuana v těhotenství

Vloženo: 2009-07-04

Marihuana je látka získávaná z rostliny zvané Cannabis sativa. Má částečně i léčivé účinky může se používat proti nechutenství, bolesti a křečím. Nicméně vzhledem k jejím účinkům na snížení IQ, celkovému zhoršení mentálních schopností a sklonem k závislosti je v tomto smyslu užívána jen u těžce nemocných pacientů. Počet lidí zneužívajících marihuanu se neustále zvyšuje, a to včetně žen v plodném věku. Bohužel s konzumací marihuany je také často ruku v ruce konzumace alkoholu, nikotinu a ostatních drog. Procento těhotných žen konzumujících marihuanu se odhaduje na minimálně 10 %.

 

Kouření a těhotenství

Vloženo: 2008-11-17

Hodně žen si možná řekne " i když jsem těhotná, tak pár cigaret denně přece nemůže ničemu uškodit" - chyba ! Bohužel - je to tak, že každá dávka nikotinu vede k poruchám prokrvení placenty a následně k nedostatečnému zásobení nenarozeného dítěte kyslíkem a ostatními živinami. Následky jsou nízká porodní váha, nitroděložní smrt plodu nebo hyperaktivita dětí a poruchy učení v době školní docházky.


 

Fetální alkoholový syndrom

Vloženo: 2008-11-17

Jedná se o skupinu tělesných a psychických příznaků vznikajících u dětí matek s nadměrným přísunem alkoholu během těhotenství. Lze mu 100%. předejít.

 

Alkohol a těhotenství

Vloženo: 2008-11-17

Dle některých lékařů a studií je možné pít určité množství alkoholu i v těhotenství, jiní lékaři a studie naopak tvrdí, že není zcela možné určit přesné množství alkoholu, které již má negativní dopad. Pití alkoholu se tak stává ruskou ruletou o zdraví Vašeho dítěte. Trvalým faktem je to, že pokud pijete alkohol, Vaše dítě ho přes placentu "pije" taktéž. V těle nenarozeného dítěte pak alkohol zhoršuje využití kyslíku a energie pro stavbu mozkových buněk a ostatních orgánů v těle. Je vhodné alkohol vynechat již v době, kdy těhotenství plánujete.


 

Počet článků: 5
Počet stránek: 1
Aktuální strana: 1

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby