Příčiny neplodnosti

Neplodnost

Vloženo: 2011-03-26

Neplodnost znamená neschopnost otěhotnět  do roka při pravidelném pohlavním styku, u žen nad 35 let se pak jedná o 6 měsíců. Rozlišuje se neschopnost otěhotnět - sterilita, a neschopnost těhotenství donosit - infertilita. Pokud již žena byla minimálně jednou těhotná jedná se o sterilitu sekundární, pokud ještě těhotná nebyla o sterilitu primární. Neplodnost je problémem zhruba 10% párů.

Nedostatečná funkce žlutého tělíska (luteální insuficience)

Vloženo: 2010-01-30

Vlivem nedostatečné funkci žlutého tělíska a tvorbě hormonu progesteronu nedochází při této poruše k dostatečné přestavbě děložní sliznice tak, aby bylo možné uhnízdění oplodněného vajíčka a později udržení těhotenství. Tato porucha byla zjištěna u 3 - 20 % žen, které nemohou otěhotnět a u 5 - 60 % žen s opakovaným potrácením.

 

Hyperprolaktinémie a neplodnost

Vloženo: 2009-02-23

Hyperprolaktinémie znamená nadbytek hormonu prolaktinu produkovaného hypofýzou (část mozku - podvěsek mozkový). Vyskytuje se jak u žen, tak u mužů.


Předčasná menopauza

Vloženo: 2009-02-14

Při vyslovení slova menopauza si většina lidí vybaví ženu nad 60 let. Bohužel, ve věku mezi 15 - 45 lety se vyskytuje až 1 % žen s předčasnou menopauzou. Předčasnou menopauzou se nazývá přechod před 45 resp. 40 lety. Diagnóza se objeví v souvislosti s vyšetřeními při potížích s otěhotněním, případně u žen, které vyhledají lékaře z důvodu výskytu příznaků typických pro přechod.

Myomy a těhotenství

Vloženo: 2009-01-20

Myomy jsou nezhoubné nádory rostoucí ze svaloviny děložní stěny. Vyskytují se spíše u žen nad 35 let, v menopauze se jejich objem zmenšuje. Častější jsou u žen s nadváhou vzhledem k vyšším hodnotám pohlavního hormonu estrogenu v krvi, který je produkován tukovou tkání, a myom "přiživuje". Tím, že se myomy vyskytují hlavně v produktivním věku, vyvstává pro tyto ženy často otázka, zda myom nějak ovlivní i jejich plodnost a těhotenství.

Neprůchodné vejcovody

Vloženo: 2009-01-13

Neprůchodnost a další poškození vejcovodů je jednou z možných příčin neplodnosti.


Počet článků: 8
Počet stránek: 2
Aktuální strana: 1
Strany: 1 2

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby