Gynekologie

Chlamydie by mohly mít vztah ke zhoubnému nádoru děložního čípku

Vloženo: 2010-08-18

Jedním z rizikových faktorů, respektive důvodů vzniku rakoviny děložního čípku je již delší dobu známá infekce humánním papilomavirem HPV. Zdá se však, že by vztah k rakovině mohla mít také relativně častá infekce chlamydiemi.

Pepř a kari proti karcinomu prsu?

Vloženo: 2010-08-16

Za laboratorních podmínek bylo zjištěno, že látky obsažené v koření kari a černém pepři mohou působit na zpomalení až zástavu růstu tzv. zárodečných buněk způsobujících zhoubný nádor prsu. Tyto látky současně neměly vliv na normální buňky prsní tkáně.


 

Hormonální substituční terapie (HRT)

Vloženo: 2010-08-14

Hormonální substituční terapie je užívána zhruba již 40 let pro zmínění příznaků přechodu (menopauzy).  Ke zlepšení dochází zhruba během 4 - 8 týdnů, kdy je přirozený úbytek hormonů nahrazen přísunem hormonů zvenčí. Účelem hormonální substituční terapie není úbytek hormonů zcela nahradit, nýbrž zmírnit negativní příznaky, které sníženou tvorbu provázejí.

I pasivní kouření zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku

Vloženo: 2010-07-30

Kouření je již dlouhou dobu známým rizikovým faktorem vývoje řady typů rakoviny, kromě dalších také rakoviny děložního čípku. Vyšší riziko se týká dle studií ale i pasivních kuřaček.

Těhotenský hormon - lidský choriový gonadotropin (hCG)

Vloženo: 2010-07-03

Těhotenský hormon je hormon produkovaný placentou v těhotenství. Lze jej v případě těhotenství prokázat v krvi zhruba po 12 dnech od ovulace.  Kromě toho se používá těhotenský hormon v rámci umělého oplodnění k vyvolání ovulace a má také význam ve screeningu vrozených genetických onemocnění jako je například Downův syndrom.

 

Vynechání menstruace (amenorea)

Vloženo: 2010-06-30

Vynechání menstruace může mít řadu příčin. Rozlišuje se mezi tzv. primární amenoreou, což znamená nedostavení se menstruace do 16. roku věku a sekundární amenoreou, což je vynechání menstruace při předtím pravidelném či nepravidelném menstruačním cyklu.


Počet článků: 44
Počet stránek: 8
Aktuální strana: 3
Strany: 1 2 3 4 5 6 7 8

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby