Gynekologie

Bolestivá menstruace (dysmenorea)

Vloženo: 2010-01-26

Dysmenorea je charakterizována bolestmi v oblasti podbřišku při menses. Tyto bolesti mohou mít původ například v onemocnění zvaném endometrióza nebo v přítomnosti myomů. Vněkterých případech však není možné zjistit přesnou příčinu bolestí - bolesti pak často ustupují po porodu nebo se zlepšují s věkem. Bolesti mohou být různé intenzity - od lehkých až po těžké křeče omezující ženu v jejím každodenním životě.

Bolesti při pohlavním styku (dyspareunie)

Vloženo: 2010-01-24

Bolesti při pohlavním styku (dyspareunie) nejsou nemocí samou o sobě, ale příznakem fyzického nebo psychického onemocnění. Bolesti se vyskytují v oblasti pochvy a pánve. 

Chronická (dlouhodobá) pánevní bolest

Vloženo: 2010-01-22

Jako chronická pánevní bolest se označuje bolest v oblasti podbřišku (oblast od pupku směrem dolů), která trvá šest měsíců a déle. Může ale také nemusí být spojena s menstruací. Chronická pánevní bolest není onemocněním, ale je to příznak, který může mít původ v řadě dalších onemocnění.

 

Cysty na vaječnících

Vloženo: 2009-12-25

Cysta je tekutinou naplněný váček vyskytující se na povrchu vaječníku nebo i vejcovodu. V průběhu života se malé cysty vyskytnou u většiny žen a bez větších problémů opět zmizí. Pokud však dále rostou mohou se projevovat bolestmi a dalšími příznaky, jejich prasknutí může být i životu nebezpečné.

 

Menstruační cyklus - jak to funguje?

Vloženo: 2009-12-22

Menstruační cyklus je soubor tělesných a hormonálních změn, kterými tělo ženy prochází každý měsíc. V první polovině cyklu se děložní sliznice připravuje na těhotenství, pokud k otěhotnění nedojde, pak je v druhé půli cyklu odplavena spolu s menstruační krví. Menstruace se objeví v pubertě a zmizí zhruba okolo 54 let věku (menopauza). 

Ženy trpí častěji nedostatkem vitaminu A

Vloženo: 2009-12-12

U žen se dle studií vyskytuje častěji nedostatek vitaminu A. Tento nedostatek je pravděpodobně způsoben jistým typem genetické poruchy.
Počet článků: 44
Počet stránek: 8
Aktuální strana: 6
Strany: 1 2 3 4 5 6 7 8

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby