Vrozené vývojové vady a dědičná onemocnění

Fetální hydronefróza

Vloženo: 2009-06-21

Fetální hydronefróza je rozšíření ledvinové pánvičky plodu jedno- nebo oboustranně na více než 4 - 7 milimetrů (v závislosti na týdnu těhotenství). Vyskytuje se zhruba u 1 ze 100 dětí, a to častěji u chlapečků. U většiny případů dojde k samovolné úpravě do několika měsíců po porodu.

Cysty choroidálního plexu

Vloženo: 2009-06-14

Choroidální plexus je část mozku, kde se vytváří mozkomíšní mok - tekutina obklopující mozek a míchu. V této oblasti se mohou vyskytovat cysty - čili váčky naplněné tekutinou. Tyto cysty nejsou zhoubné a ani nevedou k poškození mozku plodu a nebo sníženému IQ.

 

Spina bifida

Vloženo: 2009-06-10

Spina bifida je vrozenou vývojovou vadou, kdy nedochází k úplnému uzávěru vaku, který obklopuje vyvíjející se míchu plodu. Řadí se mezi vady vzniklé poruchou uzávěru nervové trubice, což je prakticky předchůdce mozku a míchy plodu.

Vrozené vývojové vady srdce u dětí

Vloženo: 2009-05-29

Vrozené vývojové vady srdce u dětí jsou mnohočetnou skupinou - některé vady jsou zcela nezávažné pro další život dítěte, jiné je potřeba operačně ošetřit (někdy i ve více krocích).


 

Cystická fibróza

Vloženo: 2009-05-06

Cystická fibróza je životu nebezpečné dědičné onemocnění s těžkým postižením plic a žláz produkujících hlen, pot, sliny a látky potřebné pro trávení. Místo zvlhčování sliznic tedy dochází k ucpávání vývodů žláz, což vede právě například k problémům s plícemi a také slinivkou.

 

Pes equinovarus - koňská noha

Vloženo: 2009-02-09

Koňská noha je poměrně častou vrozenou vývojovou vadou dolních končetin.


Počet článků: 13
Počet stránek: 3
Aktuální strana: 2
Strany: 1 2 3

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby