Sex v těhotenství: Chuť, bezpečnost, pozice

Sex v těhotenství je pro mnoho žen rozporuplným tématem. Těhotné ženy se obvykle přirozené obávají, zda nemůžou sexem nějak ublížit svému dítěti. Některé ženy tyto obavy mít nemusí, ale mají zase další důvody, proč se sexu v těhotenství vyhýbají. Naopak jiné ženy mohou mít chuť na sex, a také samotné jeho prožívání, mnohem silnější než před těhotenstvím. Těhotenství i samotná chuť na sex jsou zkrátka velmi individuální a každá žena je prožívá jinak. Pojďme se však podívat alespoň na pár základních informací, abyste věděla, s čím se můžete v těhotenství setkat.

Chuť na sex

V těhotenství probíhá v ženském těle mnoho změn, které ovlivňují mimo jiné právě i chuť na sex. Změny sexuálního chování jsou tedy v těhotenství naprosto běžné. Můžete se setkat s tím, že nebudete mít o sex vůbec zájem, nebo naopak budete po sexu toužit víc než kdy dřív, a také požitek z něj může být mnohem lepší. Jakékoliv změny ale samozřejmě nejsou pravidlem, docela klidně se může stát, že nepocítíte vůbec žádnou změnu a vše bude takové, jako před otěhotněním.

K největším změnám dochází v prvním trimestru, kdy žena trpí nevolnostmi, únavou, má citlivá prsa apod. Na tom, že libido kvůli těmto stavům klesá, není nejspíš nic překvapivého. Pokud však žena nemá žádná zdravotní omezení, tak v této fázi těhotenství sexu nic nebrání. Dovoleny jsou všechny polohy, a pokud máte chuť, vůbec se sexu nemusíte bát.

Ve druhém trimestru u žen libido často stoupá. Těhotné ženy v této fázi těhotenství rády zkoušejí i praktiky a polohy, které dříve odmítaly. Pro některé ženy však může být překážkou větší bříško a citlivější děloha a prsa. Tato překážka však nemusí být nutně fyzická, může jít i o psychickou stránku, kdy si žena nepřipadá kvůli většímu bříšku přitažlivá apod.

Ve třetím trimestru už ženu obvykle trápí další potíže, které chuť na sex opět snižují. Ženy se v této fázi často setkávají s otoky, bolestmi zad, pálením žáhy,… Kromě toho už je těhotenské bříško tak velké, že znemožňuje většinu poloh a praktik. Je tedy nutné omezit se jen na několik málo poloh, které jsou, vzhledem ke stavu ženy, možné. Často se ženy ve třetím trimestru necítí vůbec přitažlivě a tak se mohou sexu vyhýbat i kvůli psychické stránce. Nicméně to neznamená, že si žena nemůže sex užívat, pokud se jí do něj chce a objeví tu správnou polohu.

Je sex v těhotenství bezpečný?

Některé ženy mohou mít strach, zda je sex pro jejich dítě vůbec bezpečný. Není se však čeho bát, pokud je těhotenství bez komplikací, sex je zcela bezpečný. Dítě je dostatečně chráněno několika vrstvami, které chrání dělohu před infekcí. Nemusíte se obávat ani předčasného porodu, při orgasmu se děloha stahuje skoro stejně jako při těhotenských kontrakcích. Pokud však máte problémové těhotenství nebo si zkrátka nejste jistá, poraďte se se svým gynekologem. Ten vám vzhledem k vašemu stavu přesně řekne, co je nebo není vhodné.

Pokud v těhotenství na sex zkrátka nemáte chuť nebo je vám dokonce nepříjemný, nenuťte se do něho. Pravděpodobně sice není nijak nebezpečný, není ale dobré se za každou cenu nutit. Koneckonců je to vaše tělo a záleží jen na vás, na co se cítíte.

Jaké sexuální polohy jsou vhodné?

Dokud vás neomezuje velké bříško, můžete volit polohy více méně, jaké chcete. Kvůli tlaku na břicho se však nedoporučuje klasická misionářská poloha. Doporučují se spíše polohy, kdy k vám partner přistupuje zezadu nebo z boku. Nedoporučuje se ani anální sex, u kterého hrozí zanesení bakterií z konečníku do pochvy.

V pozdější fázi těhotenství, kdy už je těhotenské bříško velké, je výběr poloh dost omezený. Musíte zkrátka experimentovat, např. právě s polohami zezadu či z boku, dokud nenajdete polohu, která vám bude příjemná a nebude působit příliš velký tlak na břicho.

Může sex skutečně vyvolat přirozený porod?

Když se blíží termín porodu, je někdy sex doporučován jako způsob, který porod vyvolá. Důvod, proč je sex ke konci těhotenství doporučován, je látka obsažená ve spermatu, která porod přirozeně vyvolává. Ta se používá k vyvolání porodu i v porodnici. Pravda ale je, že sperma této látky obsahuje jen pětinu až desetinu množství, jaké je k vyvolání porodu třeba. Není tedy pravděpodobné, že by sex porodu skutečně pomohl.

I když je sex k tomuto účelu někdy doporučován, není vlastně prokázáno, že by skutečně dokázal porod vyvolat. Vědecké výzkumy nejsou zcela jednoznačné, každý přinesl odlišný výsledek. Tak jako tak, sexem ke konci těhotenství jistě nic nezkazíte, pokud ho samozřejmě nemáte od lékaře zakázaný.

Jak je to se sexem po porodu?

Většina žen sice nemá po porodu na sex ani pomyšlení, což je zcela normální. Ženské tělo si po porodu prošlo velkou změnou a pravděpodobně je ještě stále rozbolavělé a vyčerpané. Kromě toho už je tu spousta práce s novým přírůstkem do rodiny a na sex zkrátka ani není čas. Dříve nebo později ale přijde chvíle, kdy o něj žena začne mít opět zájem, což může vyvolávat jisté otázky.

První pohlavní styk po porodu se doporučuje až po skončení krvácení (šestinedělí). Pokud budete mít sex během krvácení, je zde riziko zanesení infekce. Záleží také na tom, zda žena rodila přirozeně nebo císařským řezem, jak moc jí nařízli, jak rychle se hojí apod. Dá se ale říct, že především záleží na ženě, jak se cítí. Určitě by se neměla do sexu po porodu nutit a s prvním impulzem by měla přijít ona, neměla by být nucena partnerem. Vždy je ale vhodné poradit se nejdříve s gynekologem, který přesně řekne, kdy je vhodné opět začít sexuálně žít.

Po porodu je také zcela běžné, že se sníží lubrikace pochvy, což může způsobit, že sex bude pro ženu nepříjemný nebo dokonce bolestivý. To nemá nic společného s přitažlivostí ženy k partnerovi nebo vzrušením, jde zkrátka jen o hormony. Naštěstí ale nejde o nic, co by nešlo vyřešit pomocí lubrikačních gelů.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages