
Průjem v těhotenství: kdy je to problém a jak řešit?
Průjem se v životě těhotné ženy může vyskytnout stejně jako v běžném životě mimo těhotenství. Nemusí hned znamenat žádný závažný problém, nedělejte si z něj tak zpočátku těžkou hlavu. Není ale radno ho také podceňovat.
Co za průjem v těhotenství může?
Příčiny průjmu v těhotenství jsou většinou shodné s těmi, které vás potkají i mimo něj. Rozdíly pak panují až v tom, jak se k průjmu zachovat a jak ho léčit.
Prvním a nejčastějším důvodem průjmu u těhotných žen je dietní chyba. Průjem způsobený stravou. Protože nastávající maminky jsou na příjem potravy citlivější, snadno se stane, že skladba potravin, kterou si vymyslí, jim prostě nesedne. Že během dne sníte něco, co si spolu jednoduše nesedne, se vám stane i mimo těhotenství, v tomto stavu jste k tomu ale jen citlivější. Může se také stát, že sníte něco zkaženého, s prošlou dobou trvanlivosti.
Další příčinou těhotenského průjmu bývá běžná infekce, ať už virového či bakteriálního původu. Průjmy způsobené virem nepředstavují žádný závažnější problém. Mívají rychlý nástup a rychle také odezní. Trápit vás nebudou více než pár hodin. Podobný je rovněž průběh průjmu způsobený nevhodným jídlem.
Bakteriální infekce může znamenat větší komplikace, známé a nepříjemné jsou například bakterie salmonely, které se mohou vyskytnout například v syrovém masu či vajíčkách.
Velmi specifickou příčinou v těhotenství je průjem vyvolaný vysokými dávkami magnézia. S ním jste se už během těhotenství možná setkala, lékaři ho rádi předepisují, působí totiž proti svalovým křečím a stahům dělohy. Pokud však pečlivě nedodržíte dávkování a svůj příděl hořčíku zvýšíte, snadno se stane, že vyvolá průjem.
Jak se zachovat, když průjem přijde
Pokud vás nepříjemnost v podobě průjmu během těhotenství zastihne, není třeba se zpočátku chovat nijak panicky. Zvyšte svoji obezřetnost, přistupujte k němu ale tak jako mimo těhotenství.
Klíčový je dostatek tekutin
Drtivá většina průjmů odezní po úpravě vašeho jídelníčku. Nejdůležitější je neustále doplňovat tekutiny. Ať už v podobě vody, nebo neslazeného černého čaje. Dehydratace totiž představuje velice nebezpečný průvodní jev průjmu. A i když nemáte žízeň, myslete, že nevyživujete pouze sebe, ale i své miminko.
Co se jídla týká, vyvarujte se těžkým a tučným pokrmům. V začátcích bohatě stačí pečivo, piškoty či silný vývar. Bezpečné jsou také brambory, mrkev nebo zralý banán. Proti průjmu funguje také lněné semínko. Naopak na čas z jídelníčku vyřaďte ostatní druhy zeleniny a ovoce, mléčné výrobky, kávu a luštěniny. Jedna z babských rad, které se tradují, říká, že proti průjmu v těhotenství zabírá nastrouhané jablko či šťáva z mrkve a cibule.
Pokud problémy s průjmem přetrvávají déle (více než jeden den), jsou doprovázené dalšími příznaky, jako horečka, nevolnost a zvracení, případně mají extrémní průběh, je čas obrátit se na svého lékaře, který nastolí žádnou léčbu a, pokud existuje, odhalí váš problém.
Jaká léčiva můžete při průjmu v těhotenství užívat?
Kromě upravené stravy a dostatečného pitného režimu, což jsou nejúčinnější bojovníci s průjmem, vám mohou pomoci i nějaké léky:
- Aktivní uhlí. Váže na sebe toxiny a plyny, chrání sliznici a potlačuje průjem.
- Je to přírodní čištěný jíl, který ochraňuje sliznici trávicího traktu a působí proti průjmu.
- Ta dodají do těla probiotické kmeny bakterií. Obnovují a vyrovnávají složení střevní mikroflóry, pomáhají tělu lépe bojovat s trávicími obtížemi.
Pomoci vám může také hroznový cukr, který doplní tělu energii. Stejnou funkci budou mít i vitaminy a minerály. Z praktického hlediska oceníte vlhčené ubrousky, případně mastičku k ošetření konečníku. Při častém chození na toaletu může dojít k nepříjemnému podráždění, až dokonce krvácení v oblasti konečníku.
Podrobněji v článku Jaké léky v těhotenstvi?
Čemu se při průjmu v těhotenství vyhnout
Vyvarovat byste se v těhotenství naopak měla přípravkům, které obsahují cloroxin a loperamid. Jejich bezpečnost v těhotenství nebyla prokázána. Pro těhotné ženy také není určený endiaron. Velmi nebezpečné je hladovět a fungovat s žízní. I když vám je příjem potravy a tekutin nepříjemný, vaše tělo i vaše miminko energii potřebují.
Jídelníček si přizpůsobte i několik dní po prodělání průjmu. Trávení bývá rozhozené i poté a nechcete, aby se vám průjem a nevolnost zase rychle vrátily. Stále se soustřeďte na doplňování tekutin, vyhýbejte se mastným, tučným a těžkým jídlům.
Průjem v těhotenství nepřeceňuje, ale zároveň nepodceňujte
I když většinou nic závažného neznamená, není radno průjem v těhotenství podcenit. Především v druhé polovině těhotenství může déle trvající průjem rozdráždit dělohu, vyvolat kontrakce a klidně i způsobit předčasný porod. Funguje ale i opačně. Když se blíží termín porodu, může být průjem jedním z prvních příznaků toho, že se skutečně chystáte rodit. Neznamená to, že před každým porodem žena trpí průjmem, ale v některých případech se tělo takto na průjem připravuje.
Závěrem zdůrazněme, že nejdůležitější je při průjmu dodržovat pitný režim a upravený jídelníček. Nebojte se doplňovat energii, vitaminy a minerály. Myslete na to, že vyživujete nejen své vlastní tělo, ale i organismus vašeho miminka.
Poté se co nejrychleji snažte najít příčinu. Průjem v těhotenství není samoúčelný, není to běžná reakce těla na těhotenství. Pokud přetrvává více než jeden den a je doprovázený i jinými příznaky, už nemusí jít o pouhou reakci těla například na špatné jídlo. V takové chvíli je čas obrátit se na vašeho lékaře a podstoupit vyšetření.